Објавено на:

Џонсон утре ќе ги посети ОАЕ за да му оддаде почит на починатиот претседател

t

Британскиот премиер Борис Џонсон утре ќе отпатува во Обединетите Арапски Емирати за да му оддаде почит по смртта на претседателот Шеик Калифа бин Зајед, соопштија од неговиот кабинет во саботата.

Џонсон, кој рече дека е длабоко тажен кога дознал за смртта, ќе ја искористи посетата и „да ја зајакне блиската врска меѓу Обединетото Кралство и Обединетите Арапски Емирати, која ќе продолжи под претседателство на неговото височество шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан“. се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРИКС покани шест држави да бидат целосни…

Групата на земјите во развој БРИКС -…

(Видео) Новата година ја дочекаа и Обединетите…

Новогодишната ноќ во Дубаи беше прославена свечено,…

Владата “ќе штеди”: Делегацијата која ќе оди…

Владината делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски…

Џонсон: Путин да беше жена, што очигледно…

Рускиот претседател Владимир Путин немаше да ја…

Цените на нафтата ќе достигнат невидени нивоа…

Министерот за енергетика на ОАЕ Сухејл ал-Мазруи…