Објавено на:

1000 хаубици, 2000 оклопни возила: Подољак објави список што треба за Украина да победи во војната

t

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денескана Твитер објави список на оружје што, како што твели тој, ѝ е потребно на Украина за да се стави крај на војната.

– Ќе бидам директен – ни треба тешко оружје за да ја завршиме војната: 1.000 хаубици од 155 милиметри, 300 повеќецевни фрлачи (МЛРС), 500 тенкови, 2.000 оклопни возила и 1.000 беспилотни летала – напиша Подољак на Твитер.

Тој најави дека в среда во Брисел ќе се одржи состанок на Контакт групата на министри за одбрана и оти Украина „чека одлука“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…