17 осомничени за бомбашкиот напад во Истанбул одат во притвор!

t

Турскиот суд нареди притвор на 17 осомничени во врска со бомбашкиот напад во Истанбул во неделата, обвинувајќи ги за напад врз националното единство, убиство со умисла и обид за убиство, јави денеска турската државна агенција „Анадолија“.

Судот ослободи уште тројца осомничени од притвор до почетокот на судењето, а исто така нареди од Турција да се депортираат 29 лица уапсени од полицијата во врска со нападот во Истанбул, пренесе АП.

Обвинителите поминаа околу пет часа на испитување на главната осомничена за нападот, Ахлам Албашир, Сиријка обвинета дека ја оставила бомбата полна со ТНТ на авенијата Истиклал, при што таа призна дека оставила торба со експлозивна направа на улична клупа, но тврдеше дека не знаела што има во неа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов силен земјотрес го погоди регионот Кахраманмарс…

Земјотрес со јачина од 4,5 степени денеска…

Се чека уште Турција да пресече: Унгарскиот…

Унгарскиот парламент на состанокот во понеделникот гласаше…

(Видео) Нова трагедија: Пожар во Истанбул, две…

Две лица загинаа во пожар што рано…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…