177 санкционирани возачи вчера во Скопје, од кои 43 за возење под дејство на алкохол

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 177 мерки, меѓу кои за возење под дејство на алкохол 43 санкции, 10 мерка за возење повеќе од дозволената брзина, 20 санкции за возење без возачка дозвола.


Изречени се 15 мерки за непрописно престигнување и обиколување, 10 за користење мобилен телефон, шест за возач почетник, четири мерки за нерегистрирани возила.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Короната коси: Во Македонија над 20 000…

Во текот на изминатите денови се бележат…

ВМРО-ДПМНЕ со трибина „Заштита на националните и…

ВМРО-ДПМНЕ денеска во 11:00 часот во Палата…

Бугарија ги формираше работните групи за соработка…

Бугарската Влада ги формира работните групи за…

Во понеделник ќе се одлучува за скратување…

На почетокот на следната недела ќе биде…

Димитров: Мислам дека има некоја финта, затоа…

„Бугарија и Македонија имаат 30-годишна рамка на…