177 санкционирани возачи вчера во Скопје, од кои 43 за возење под дејство на алкохол

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 177 мерки, меѓу кои за возење под дејство на алкохол 43 санкции, 10 мерка за возење повеќе од дозволената брзина, 20 санкции за возење без возачка дозвола.

Изречени се 15 мерки за непрописно престигнување и обиколување, 10 за користење мобилен телефон, шест за возач почетник, четири мерки за нерегистрирани возила.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Жена нападната во Чаир од сопругот, свекрвата…

Денеска (06.11.2023) во 01.00 часот во СВР…

Хорор во Германија: 14-годишник избоде и уби…

Седумгодишно момче почина откако наводно било избодено…

Битиќи: Предметите не застаруваат заради измените на…

Вицепремиерот Фатмир Битиќи во гостување во Само…

Почина поранешниот италијански претседател, Наполитано

Џорџо Наполитано, претседател на Италија во два…