177 санкционирани возачи вчера во Скопје, од кои 43 за возење под дејство на алкохол

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 177 мерки, меѓу кои за возење под дејство на алкохол 43 санкции, 10 мерка за возење повеќе од дозволената брзина, 20 санкции за возење без возачка дозвола.


Изречени се 15 мерки за непрописно престигнување и обиколување, 10 за користење мобилен телефон, шест за возач почетник, четири мерки за нерегистрирани возила.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот европратеник Ќучук: После толку обиди за…

Бугарскиот европратеник и известувач за Македонија, Илхан…

Бугарски професор: Ветото е бугарска глупост на…

Бугарскиот професор Евгени Даинов вечерва во дебатниот…

Одлуката за Македонија ќе се носи во…

Коалицијата имаше многу конструктивен дијалог на темата…

Османи кон Кулеба: Македонците како никој друг…

Русија не само што ја мрази соседната…

Ќе има казни: Доцни платата во градинките,…

Вработените во градинките се уште немаат земено…