Објавено на:

20 лица се повредени по нападот во метрото во Њујорк

t

Полицијата на Њујорк вчера започна интензивна потрага по вооружен напаѓач кој испука две димни бомби и отвори оган во преполн вагон на метрото, при што беа повредени најмалку 20 лица.

Се очекува сите жртви да ги преживеат повредите, соопшти полицијата, додавајќи дека напаѓачот веднаш побегнал од местото, дека најверојатно дејствувал сам и дека се уште не е познат мотивот за нападот. Нападот се случил кога воз на метрото влегол во подземна станица во населбата Сансет Парк во Бруклин.


Десет лица беа директно погодени од пукањето, од кои пет се во критична, но стабилна состојба, соопштија властите.

Полицијата соопшти дека уште 13 лица биле повредени во хаосот, бидејќи во паника бегале од зачадениот вагон на метрото. Од противпожарната служба соопштија дека на двајцата повредени веднаш им била укажана помош.

Кичант Севел од полициската управа во Њујорк изјави дека комбето, за кое се верува дека е поврзано со пукањето, подоцна било лоцирано во Бруклин, но сторителот останал во бегство со часови по пукањето. Според очевидци, напаѓачот во метрото бил крупен маж, облечен во портокалов елек, сива тренерка, зелен шлем и хируршка маска.

Полицијата соопшти дека тој испукал 33 куршуми од полуавтоматски пиштол Глок калибар 9 мм, кој подоцна бил пронајден заедно со три цистерни со проширена муниција, секира и резервоар за гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Инвестициски бум во Србија: Мерцедес и Тојота…

Република Србија може да добие две нови…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Здравствени придобивки од пивото: 10 причини зошто…

Конечно и љубителите на пивото може да…

Осомничените за “Делчевски ниви” се во полициска…

Седумината осомничени за случајот ,,Делчевски ниви” се…

„Глаголицата и кирилицата низ призмата на богатото…

Во седмицата кога уште еднаш се одбележува…