Објавено на:

20 лица се повредени по нападот во метрото во Њујорк

t

Полицијата на Њујорк вчера започна интензивна потрага по вооружен напаѓач кој испука две димни бомби и отвори оган во преполн вагон на метрото, при што беа повредени најмалку 20 лица.

Се очекува сите жртви да ги преживеат повредите, соопшти полицијата, додавајќи дека напаѓачот веднаш побегнал од местото, дека најверојатно дејствувал сам и дека се уште не е познат мотивот за нападот. Нападот се случил кога воз на метрото влегол во подземна станица во населбата Сансет Парк во Бруклин.


Десет лица беа директно погодени од пукањето, од кои пет се во критична, но стабилна состојба, соопштија властите.

Полицијата соопшти дека уште 13 лица биле повредени во хаосот, бидејќи во паника бегале од зачадениот вагон на метрото. Од противпожарната служба соопштија дека на двајцата повредени веднаш им била укажана помош.

Кичант Севел од полициската управа во Њујорк изјави дека комбето, за кое се верува дека е поврзано со пукањето, подоцна било лоцирано во Бруклин, но сторителот останал во бегство со часови по пукањето. Според очевидци, напаѓачот во метрото бил крупен маж, облечен во портокалов елек, сива тренерка, зелен шлем и хируршка маска.

Полицијата соопшти дека тој испукал 33 куршуми од полуавтоматски пиштол Глок калибар 9 мм, кој подоцна бил пронајден заедно со три цистерни со проширена муниција, секира и резервоар за гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…