Објавено на:

210 нови случаи. 32 реинфекции: Ова е денешната Ковид статистика

t

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 30.04 до 02.05.2022):

Направени се 4.620 тестови, а регистрирани се 210 нови случаи на КОВИД-19: Скопје –85, Битола – 51, Прилеп – 14, Кавадарци – 8, Охрид и Штип – по 7, Струмица – 6, Гостивар, Делчево и Берово – по 4, Куманово, Тетово, Велес и Кичево – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Струга, Неготино, Пробиштип и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (210), регистрирани се 32 реинфекции.

Регистрирани сe 140 оздравени пациенти од: Скопје – 73, Битола – 23, Велес – 8, Куманово, Кавадарци и Штип – по 5, Кичево – 4, Прилеп, Гостивар и Струмица – по 3, Тетово и Гевгелија – по 2, Охрид, Неготино, Кратово и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 30.04 до 02.05.2022),нема пријавено починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин,нема пријавено починати лица.

Направени се 4.620 тестови преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-141, ЦЈЗ Битола-115, ЦЈЗ Прилеп-42,ЦЈЗ Тетово-19,ЦЈЗ Куманово-39,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0,Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–104,Жан Митрев (Филип Втори)-57,Авицена-68, Биотек-168, Систина-73, лабораторија Лаор-64,Синлаб-4, Ремедика-16, Плодност-42, Генеа-28,Никоб Лаб-375, ВФВ Медикал-17,Ели МедикаПлус-41, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–38,ЖанМитрев Струмица–7,Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-70, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 2.876.

Досега во земјата се направени вкупно 2.022.649 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.769, бројот на оздравени пациенти е 299.865, на починатие 9.280, а бројот на активни случаи изнесува 624.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145611, Активни 283
Куманово 16632, Активни 8
Битола 15367, Активни 146
Прилеп 14150, Активни 28
Тетово 13449, Активни 8
Кавадарци 10639, Активни 22
Велес 9765, Активни 8
Гостивар 9579, Активни 6
Охрид 8844, Активни 23
Струмица 8056, Активни 8
Штип 8028, Активни 18
Кичево 5621, Активни 16
Кочани 5074, Активни 3
Струга 4716, Активни 2
Гевгелија 4401, Активни 3
Неготино 3678, Активни 3
Ресен 2719, Активни 7
Свети Николе 2626, Активни 2
Радовиш 2528, Активни 0
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1975, Активни 5
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1659, Активни 16
Валандово 1485, Активни 0
Виница 1391, Активни 3
Пробиштип 1266, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 965, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 830, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 1
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем број на новозаразени од Ковид-19: Четири…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Над 1100 новозаразени, три лица починаа: Ова…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Бајден повторно позитивен на Ковид-19

Американскиот претседател Џо Бајден повторно позитивен на…

Црвен аларм во Србија: Денеска скоро 6000…

Во Србија во последните 24 часа се…

Двајца починати и голем број на заразени…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…