27 години од атентатот врз Киро Глигоров: Виновниците уште не се пронајдени

t

На денешен ден пред 27 години врз претседателот Киро Глигоров беше извршен неуспешен атентат, а оттогаш иако имаше бројни заложби и ветувања дека нарачателите и извршителите ќе бидат пронајдени и донесени пред лицето на правдата, досега нема никакви конкретни резултати, а атентатот врз првиот македонски претседател паѓа во заборав.

Глигоров остана запаметен покрај дипломатските и државнички способности за време на осамостојувањето на Македонија и по изјавата:

“Сите сакаат да ја приграбат Македонија, епа нема да може. Ќе се бориме до последен човек ама нема да може”!

Во историјата ќе остане запишано дека на 3 октомври 1995 година врз претседателот беше извршен неуспешен обид за атентат. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот на главата.

На местото на атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски. Исто така, на повредите подоцна им подлегна и Ристо Хаџиманов, пензионер, кој бил случаен минувач покрај местото на настанот.

Нападот беше извршен со автомобил-бомба на 3 октомври во 9:50 часот на улицата „Македонија“ пред хотелот „Бристол” во Скопје, кога Глигоров со службено возило се движел од неговата резиденција до работното место во Собранието. Бомбата, поставена во автомобил АМИ 8, експлодираше кога автомобилот на претседателот поминувал покрај него.

Од силината на експлозијата, Цитроенот беше целосно распарчен, а делови од возилото се разлетале наоколу. Експлозивната направа е производство на ЈНА, а содржела еден килограм пластичен експлозив, со стотици челични топчиња кои имале смртоносно дејство во радиус од околу 50 метри.

За обидот за атентат врз него, Глигоров напиша и автобиографска книга „Атентат – ден потоа“, што ја промовираше во 2002 година.

Првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров почина од природна смрт на 94 годишна возраст на 1- ви јануари 2012 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вашингтон Пост: СБУ го организираше убиството на…

Вашингтон Пост цитирајќи изјави напишаа дека за…

(Фото) Обид за атентат врз Роберт Кенеди:…

Вооружениот човек кој носел полициски беџ и…

27 години од атентатот врз Киро Глигоров:…

На денешен ден пред 27 години врз…

Косовската влада потврди: Планиран бил атентат врз…

Владата на Косово потврди дека имала информации…

БОМБА: Обид за атентат на Путин?! Поставен…

Телеграм каналот SVR General SVR кој е…