Објавено на:

300 убиени, околу 1000 ранети украински војници – Уништен магацин со 45.000 тони муниција: Брифинг на руското МО

t

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија:

Руските вооружени сили убиле до 250 припадници на украинската неонацистичка формација „Кракен“ и уништиле 20 единици опрема во нападите во областите Купјанск и Изум, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-полковник Игор Конашенков. .

Повеќе од 30 неонацисти и повеќе од 10 единици воена опрема на оперативната резерва на Вооружените сили на Украина беа уништени со високопрецизни напади на руските воздушни сили во регионот Черкаси.

Руските сили уништија и три магацини со ракетно и артилериско оружје и муниција на Вооружените сили на Украина во Доњецката Народна Република, регионите Дњепропетровск и Запорожје, истакна Конашенков.

Уништена е и станица за електронско војување во регионот Запорожје, како и работилници за поправка на повеќецевни ракетни системи во Краматорск, ДНР.

Авионите на руските воздушни сили со прецизни ракетни напади уништија единици на две бригади на украинските сили во правецот Николаев-Кривј Рих.

Во реонот на Николаев е уништен магацин на вооружените сили на Украина со 45.000 тони муниција.

Според портпаролот, во изминатите 24 часа во правец Николаев-Кривј Рих загинале повеќе од триста припадници на украинските сили, а до илјада биле ранети.

Минатиот ден, руските сили за воздушна одбрана соборија пет украински беспилотни летала и уништија осум проектили истрелани од повеќецевни ракетни фрлачи Химарс и Ољха.

Од почетокот на специјалната воена операција вкупно: 293 авиони, 153 хеликоптери, 1.938 беспилотни летала, 374 противвоздушни ракетни системи, 4.891 тенк и други оклопни возила, 831 борбено возило за повеќецевни ракетни фрлачи, 3,379 парчиња и минофрлачи, како и 5.499 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…