324 новозаразени од ковид, починати 3 лица

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.290 тестови, а регистрирани се 324 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 207, Битола – 19, Прилеп – 17, Охрид – 13, Куманово – 11, Кавадарци – 9, Тетово и Велес – по 6, Неготино – 5, Кичево и Гевгелија – по 4, Гостивар, Струмица, Кочани, Виница и Кратово – по 3, Струга и Крива Паланка – по 2, Ресен, Радовиш, Валандово и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (324), регистрирани се 49 реинфекциии.

Регистрирани сe 287 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Битола – 24, Велес – 18, Прилеп – 16, Кавадарци – 9, Куманово – 8, Гостивар – 6, Охрид, Струмица и Кочани – по 4, Тетово и Неготино – по 3, Кичево, Гевгелија, Виница, Струга и Ресен – по 2, Кратово, Крива Паланка и Штип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистриран е едно починато лице: од Велес (70г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени две починати лица од: Кичево (75г) и Ресен (83г). Починатите се пријавени во период од 04.03. и 05.03.2022 година. Пријавените лица, се починати во домашни услови.

Од вкупно регистрираните починати лица (3), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.290 тестови преку: ИЈЗ-255, ЦЈЗ Скопје-88, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-34, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–193, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-52, Биотек-75, Систина-43, лабораторија Лаор-52, Синлаб-18, Ремедика-9, Плодност-18, Генеа-12, Никоб Лаб-146, ВФВ Медикал-36, Ели Медика Плус-15, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–12, Рамус-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 998.

Досега во земјата се направени вкупно 1.930.788 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 302.548, бројот на оздравени пациенти е 291.431, на починати е 9.162, а бројот на активни случаи изнесува 1.955.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 141485, Активни 1066

Куманово 16429, Активни 74

Битола 14511, Активни 124

Прилеп 13837, Активни 137

Тетово 13387, Активни 41

Кавадарци 10311, Активни 70

Велес 9613, Активни 56

Гостивар 9503, Активни 29

Охрид 8623, Активни 82

Струмица 7956, Активни 27

Штип 7944, Активни 18

Кичево 5506, Активни 36

Кочани 5010, Активни 20

Струга 4673, Активни 17

Гевгелија 4315, Активни 24

Неготино 3637, Активни 10

Ресен 2651, Активни 24

Свети Николе 2609, Активни 3

Радовиш 2499, Активни 14

Крива Паланка 2398, Активни 11

Делчево 1902, Активни 2

Дебар 1660, Активни 10

Берово 1635, Активни 4

Валандово 1469, Активни 9

Виница 1369, Активни 14

Пробиштип 1259, Активни 2

Богданци 1009, Активни 4

Кратово 955, Активни 13

Крушево 913, Активни 4

Демир Хисар 821, Активни 5

Македонски Брод 732, Активни 0

Демир Капија 583, Активни 2

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 483, Активни 1

Дојран 340, Активни 0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Интегра: Дали Владата има сознанија за претстојната…

,,Дали Владата има сознанија за претстојната мигрантска…

Ковачевски: Да не се државните субвенции, граѓаните…

„600.000 домаќинства и 70.000 компании кои се…

ТВ21: Бујар Османи предложен да оди „курбан“…

Незадоволниците во ДУИ, кои вчера и писмено…

Барди: Сметам дека сме добра генерација и…

Македонскиот фудбалски репрезентативец Енис Барди се надева…

Тадиќ одби да ја носи капитенската лента…

Генералниот секретар на Српската фудбалска асоцијација Јован…