34-ТИ ВЕЛИГДЕНСКИ СРЕДБИ во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“

t

По повод големиот Христијански празник ВЕЛИГДЕН , на 24.04.2022 година, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 34-ти велигденски средби.

Велигденските средби традиционално секоја година на Велигден ги организира Црковниот одбор на православниот храм, под покровителство на Општина Аеродром.

Средбата ќе почне во 10:30 часот, веднаш по завршувањето на Велигденската литургија во црквата.

На манифестацијата со богата културно-уметничка програма ќе настапат голем број естрадни ѕвезди, а според досегашното искуство, се очекува присуство и на голем број граѓани.

Оваа година на Велигденските средби
Настапуваат:
Група Фортуна
Влатко Миладиновски
Стојне Николова
Даниела Темелковска
Влатко Лозаноски
Орде Неделковски
Благица Павловсла
Сузана Спасовска
ВИС Аманет
КУД Никола Ј. Вапцаров

и други реномирани уметници од македонската естрада

Црковниот одбор ги повикува православните верници да се приклучат во прославувањето на овој голем христијански празник и да ја посетат црквата „Св. Петар и Павле“, чии порти се отворени за сите граѓани.

Покровител на манифестацијата е Општина Аеродром, а генерален спонзор годинава се рестораните Рагса 919 , Рагуса360 – Rooftop , Ресторан Парк , Киндер Парк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Невреме го зафати и Прилеп

Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп…

Ни треба целото оружје што го имате…

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива,…

(Видео) Голем број демонстранти на протестот “Србија…

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на…

Лукашенко: Згрешивме што не ја нападнавме Украина…

Единствената грешка на Русија и Белорусија беше…

Шолц ги убедува Германците: Поддршката за Германија…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека…