3aeв ја заврши кapиepaта со кaтacтрофални бројки: Доби единица од народот, само 29 проценти од граѓаните сметаат дека имал добри резултати од работата

t

За потребите на ВМРО-ДПМНЕ агенцијата ИПСОС спроведе теренска анкета од 06 до 20.12.2021 година врз 1 023 испитаника на територијата на цела држава Република Македонија, запазувајќи ги демографските карактеристики.

Во истражувањето се вклучени повеќе прашања, а во прилог ви ги пренесуваме резултатите на дел од нив.


1. Како го оценувате досегашното работење на Зоран Заев како премиер на државата?

Лош резултат од работата 53%
Добар резултат од работата 29%

2. Како ја оценувате досегашната борба на Владата против корупцијата?

Незадоволителна 64%
Задоволителна 29%

3. Дали сте задоволни од пакетот мерки во економијата кој го донесе владата за справување со ковид кризата:

Незадоволни 55%
Задоволни 37%

Инаку во текот на вчерашниот ден објавивме дека ВМРО ДПМНЕ има стабилна предност во однос на СДСМ од досега највисоки 9%, огромно мнозинство смета дека државата оди во погрешна насока, најголем проблем економија, мали плати, а високи цени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цел свет е со Украина ама нека…

„Целиот свет е со Украина“, но нека…

Македонските граѓани кажаа: Србија е најголем пријател…

Граѓаните сметаат дека најголем пријател на Македонија…

Најновите анкети покажуваат раст на довербата на…

Расте довербата на граѓаните во Путин: 81,6…

Американците имаат огромна доверба во Зеленски, после…

Неколку недели по руската инвазија на Украина,…

Првите анкети покажуваат огромно водство на Вучиќ…

Според податоците на платформата „Europe Elects“, актуелниот…