4 годишна забрана поради допинг, Симона Халеп изјави дека ќе ја обжали одлуката

t

Двократната гренд слем шампионка Симона Халеп доби четиригодишна суспензија поради допинг, објави Интернационалната Тениска Агенција за Интегритет (ИТАИ).

Халеп претходно ги негираше обвинувањата и изјави дека ќе ја обжали забраната со зборовите дека никогаш не знаела, ниту пак свесно употребила забранети супстанци.

Халеп додаде дека ќе продолжи со тренинзите и ќе стори се` што е во нејзина моќ да ја исчисти оваа дамка на нејзиното име.

Бившата број еден тенисерка, која победи на Роланд Гарос и Виблдон беше обвинета со две посебни прекршувања на тениската анти допинг програма.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…

Ѓоковиќ бетониран на чело на АТП листата,…

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се повлече од…

Му се заканува 4-годишна суспензија: Погба повторно…

Францускиот фудбалер, членот на торински Јувентус –…

Алкараз ќе се фокусира само на Гренд…

Со цел да не се повреди како…