Објавено на:

40 убиени, уништени 17 оклопни возила и неколку објекти – Брифинг на руското Министерство за одбрана за специјалната воена операција во Украина

t

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија (25.04.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.

Оружјето со голема прецизност со долг дострел уништи шест влечни трафостаници во областите на железничките станици Красное, Здолбунов, Жмеринка, Бердичев, Ковел и Коростен, преку кои се снабдува со странско оружје и воена опрема на украинската група сили во Донбас.

Во текот на денот, ракети од воздух со висока прецизност погодија 27 украински воени објекти.

Вклучувајќи уништени: четири командни пунктови, складиште за муниција во близина на Славјанск во Доњецката Народна Република, седиштето на терористичката група Десен сектор во Новогродовка, како и 16 упоришта и места на концентрација на жива сила и воена опрема.

Во текот на денот оперативно-тактичко и армиска авијација на руските воздушни сили погоди 82 воени објекти на Украина.

Меѓу нив: 4 командни пунктови, 76 области на концентрација на жива сила и воена опрема на непријателот, како и две складишта за гориво.

Ракетните трупи извршија 15 напади. Беа погодени: почетната позиција на тактичкиот ракетен систем Точка-У, три командни пунктови, артилериска батерија и 10 области на концентрација на жива сила и воена опрема. Уништени се до 40 персонал и 17 оклопни возила и возила на вооружените сили на Украина.

Во текот на денот руските системи за противвоздушна одбрана соборија четири украински беспилотни летала во областите на населбите Изум, Доњецк и Харков.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 141 авион, 110 хеликоптери, 570 беспилотни летала, 265 противвоздушни ракетни системи, 2554 тенкови и други борбени оклопни возила, 283 повеќекратни ракетни фрлачи, 1104 теренска артилерија и минофрлачки пиштоли, како и 2380 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…