48 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починати се 2 лица

t

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.192 тестови, а регистрирани се 48 нови случаи со КОВИД-19, двајца починати и 253 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од 48 новозаоболени од Скопје се 42, Кавадарци – 3, Гостивар – 2 и Прилеп – 1. Од вкупниот број на позитивни (48), регистрирани се седум реинфекции.

Од 253 оздравени пациенти од Скопје се 169, Куманово – 17, Битола и Прилеп – по 13,Кавадарци – 10, Гевгелија – 5, Струмица – 4, Тетово, Ресен и Виница – по 3, Велес ,Гостивар и Кочани – по 2, Кичево, Неготино, Радовиш, Валандово, Богданци, Македонски Брод и Демир Капија – по 1. Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 2 починати лица од: Струга (64г) и Прилеп (63г) , сите лица се починати во болнички услови.

Кај двете починатилица се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.955.058 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 305.114, бројот на оздравени пациенти е 294.072, на починати е 9.208, а на активни случаи изнесува 1.834.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143029, Активни 1027
Куманово 16526, Активни 48
Битола 14712, Активни 154
Прилеп 13941, Активни 81
Тетово 13408, Активни 39
Кавадарци 10448, Активни 91
Велес 9658, Активни 35
Гостивар 9525, Активни 16
Охрид 8693, Активни 67
Струмица 7990, Активни 24
Штип 7962, Активни 19
Кичево 5546, Активни 44
Кочани 5043, Активни 30
Струга 4686, Активни 8
Гевгелија 4359, Активни 23
Неготино 3653, Активни 15
Ресен 2669, Активни 13
Свети Николе 2613, Активни 2
Радовиш 2513, Активни 12
Крива Паланка 2403, Активни 2
Делчево 1928, Активни 28
Дебар 1667, Активни 9
Берово 1640, Активни 5
Валандово 1473, Активни 4
Виница 1377, Активни 8
Пробиштип 1261, Активни 3
Богданци 1019, Активни 7
Кратово 958, Активни 3
Крушево 916, Активни 5
Демир Хисар 826, Активни 5
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 586, Активни 1
Македонска Каменица 522, Активни 3
Пехчево 485, Активни 1
Дојран 343, Активни 1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕСМ не ги задоволи потребите за струја…

АД ЕСМ на 03.12.2022 година произведe 12.797…

Катастрофално е за тебе и за Србија…

Албанскиот премиер Еди Рама упати порака до…

Досега не можеа – Каевски: Преку планираниот…

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на…

Паника во САД и Јапонија: Не можат…

Вашингтон и Токио нема да можат да…

Османи: Уставните измени што побрзо да станат…

Уставните измени треба што побрзо да станат…