Објавено на:

50 руски војници се вратиле од украинско заробеништво: Им била потребна психолошка помош

t

Педесет руски војници се вратија од украинско заробеништво, соопшти Министерството за одбрана.


„На 1 декември, како резултат на преговарачкиот процес, 50 ​​руски војници беа вратени од територијата контролирана од режимот во Киев, кои беа во смртна опасност во заробеништво“, соопшти департманот.


На сите ослободени им е укажана потребната медицинска и психолошка помош. Тие ќе бидат испорачани со воено-транспортни авиони во Москва, каде што ќе бидат на лекување и рехабилитација во медицинските установи на Министерството за одбрана.

Минатата недела, воениот оддел веќе објави враќање на затворениците: на 24 ноември беа ослободени 50 лица, а на 26-ти уште девет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стоечки овации на говорот на Зеленски во…

Со стоечки овации беше поздравен говорот на…

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

(Видео) Володимир Зеленски пристигна во Лондон: Планирана…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски е во…

Протераниот Медведчук: Зеленски е казна за Украина…

Володимир Зеленски е казна за Украина и…

Зеленски денеска во посета на Велика Британија:…

Зеленски денеска ќе ја посети Велика Британија…