Објавено на:

72% од Американците не сакаат Бајден да се кандидира за нов мандат – Не веруваат дека на 82 години ќе може да води држава

t

72 отсто од Американците не сакаат Бајден пак да се кандидира на изборите во 2024, покажуваат најновите анкети. 

Овој процент е повисок кај републиканците, дури 88 насто се против неговата кандидатура, Но  и голем дел, скоро половина од демократите 49 проценти сакаат на следните избори, за две години, да имаат друг кандидат.

Сепак 45 проценти од американските граѓани сметаат дека тој  добро си ја врши работата, а анализите на анкетата  велат дека неговата  79 годишна возраст има врска со скептицизмот на гласачите кои не веруваат дека тој со 82 години ке биде способен да ја води Америка. Самиот Бајден се уште не се изјаснил дали ке се кандидира за втор мандат. Анкетите покажуваат дека 44 проценти на галасчите сакаат Трамп повтороно да влезе во изборна трка, додека 55 насто се против.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД го поддржа протестот на Кинезите против…

САД ја изразија својата поддршка за луѓето…

Лукашенко тврди: САД не ѝ дозволуваат на…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави денеска…

(Видео) Кирилов: Документите покажуваат дека Американците “си…

Новообјавените документи ги потврдуваат американските обиди за…

САД го поздравуваат договорот меѓу Косово и…

САД го поздравуваат постигнатиот договор меѓу Косово…

Османи: САД имаа значаен придонес во постигнувањето…

Косовската претседателка Вјоса Османи им се заблагодари…