Објавено на:

72 проценти од Французите се загрижени дека ќе има ескалација на војната

t

Анкетата на институтот CSA за CNEWS вчера откри дека 7 од 10 Французи стравуваат дека конфликтот ќе се прошири и ќе ги доведе другите земји, вклучително и Франција, во војна во наредните месеци.

Во детали, 72 отсто од анкетираните изјавиле дека стравуваат дека конфликтот ќе се прошири надвор од границите на Украина. Меѓу нив, 48% велат дека се плашат од оваа можност „многу“, а други 24% „малку“ се загрижени за тоа.

Жените се повеќе загрижени за оваа можност отколку мажите. Навистина, 79% од жените стравуваат дека конфликтот ќе се прошири, во споредба со 65% од мажите.

Што се однесува до возраста, младите меѓу 18 и 24 години веруваат помалку од другите во вооружено и директно учество на други народи против Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…