Објавено на:

771 член на Азов се предале за еден ден, убиени повеќе од 340 украински војници – Брифинг на руското МО

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (18.05.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.

Во текот на изминатите 24 часа, 771 милитант на националистичката единица Азов се предале во блокираната металуршка фабрика Азовстал во Мариупол. Вкупно, од 16 мај, 1.730 милитанти се предале, од кои 80 се ранети. Сите оние кои имаат потреба од стационарно лекување добиваат помош во медицинските установи на Доњецката Народна Република во Новоазовск и Доњецк.

Во текот на денот, високопрецизни воздушни ракети на руските воздушни сили погодија седум командни пунктови, вклучувајќи ги командните пунктови на 24-та моторизирана пешадиска бригада на вооружените сили на Украина во селото Николаевка и 104-та бригада за територијална одбрана во село Константиновка, како и 11 магацини со ракетно и артилериско оружје и муниција во областите на населените места Бахмут, Константиновка, Илинка и Минковка на Народна Република Доњецк и 26 области на концентрација на жива сила и воена опрема на вооружените сили на Украина. Уништени: дивизија на противвоздушни ракетни системи С-300 во регионот Болшие Ломзаки во регионот Николаев и поделба на системот за воздушна одбрана Бук-М1 во областа Славјаногорск на Народна Република Доњецк.

Оперативно-тактичката и армиската авијација погоди две командни пунктови, како и 58 области на концентрација на жива сила и украинска воена опрема. Вкупно, како резултат на воздушни напади, загинаа повеќе од 340 националисти, 62 единици воена опрема беа онеспособени.

Ракетните трупи и артилерија погодија шест командни пунктови, 295 области на концентрација на жива сила и воена опрема на Вооружените сили на Украина, 43 украински артилериски и минофрлачки единици на позиции за гаѓање и две станици за електронско војување.

15 украински беспилотни летала, вклучително и еден беспилотен летало Bayraktar-TB2, беа уништени од руските системи за противвоздушна одбрана во областите на населените места Волчиј Јар, Боршчевка, Великије Хутора, Маље Проходи, Снежковка и Петривске во регионот Харков, Чернобаевка и Новајакак. во регионот Керсон.

Покрај тоа, во областите на населените места Тополское, Малаја Камишеваха, Семеновка, Шпаковка, Глинское, Снежковка, регионот Харков и Чернобаевка, регионот Керсон, пресретнати се 12 украински ракети од ракетен систем со повеќекратно лансирање Смерч.

Вкупно од почетокот на специјалната воена операција уништени се: 172 авиони, 125 хеликоптери, 942 беспилотни летала, 313 противвоздушни ракетни системи, 3158 тенкови и други оклопни борбени возила, 395 повеќекратни ракетни фрлачи, 1562 теренски артилериски пушки и минофрлачи, како и 3026 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…