Објавено на:

8 од 10 Американци се исплашени дека изјавите на Бајден ќе доведат до нуклеарна војна

t

Анкетата на Ен-Би-Си објавена во неделата откри дека 55 отсто од испитаниците не го одобруваат настапот на Бајден, што значи дека Бајден забележал пад од 3 отсто во одобрувањето на јавноста од јануари.

„Она што вели оваа анкета е дека претседателот Бајден и демократите се упатени кон катастрофални избори“, изјави за NBC News, републиканскиот анкетар Бил Мекинтурф од Public Opinions Strategy, кој го спроведе ова истражување со демократскиот анкетар Џеф Хорвит од Hart Research Associates.

Анкетата, исто така, покажа дека 7 од 10 Американци изразиле мала доверба во неговата способност да се справи со тековниот конфликт меѓу Русија и Украина.

8 од 10 американци велат дека се загрижени дека погрешното постапување со кризата ќе доведе до НУКЛЕАРНА ВОЈНА.

Наодите доаѓаат откако Бајден изјави дека Владимир Путин не може да остане на власт во Русија за време на говорот за време на викендот.

Претставниците на администрацијата се обидоа да повлечат од ваквите коментари, при што самиот Бајден подоцна беше принуден да тврди дека не мислел дека се залага за промена на режимот во Русија.

Кремљ одговори на коментарите на Бајден со портпаролот Дмитриј Песков, наведувајќи дека „Ќе продолжиме внимателно да ги следиме изјавите на претседателот на Соединетите Држави“, додавајќи „Внимателно ги следиме и ќе продолжиме да го правиме тоа“.

Во изминатите две недели, Бајден го нарече Путин „воен злосторник“ и „касап“.

Бајден, исто така, одби да ја исклучи можноста за прв нуклеарен напад врз Русија, па дури и им кажа на американските војници минатата недела дека најверојатно ќе бидат испратени во Украина:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

Зајкова: Пенов имаше успешни проекти за Скопје,…

Ристо Пенов никогаш не се оддалечил од…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…

Рамнодушноста ја убива демократијата: Зошто наместо функционална,…

Зошто наместо функционална, имаме формална демократија?(6.) Политичка…

Скандал – “Кој сака нека им врти”:…

Броевите на мобилните телефони на британската премиерка…