Објавено на:

90 земјотреси ги стресоа португалските острови за 24 часа

t

Властите на португалските Азорски Острови се во дополнителна готовност, откако 90 помали земјотреси го погодија островот Сао Хорхе во Атлантскиот Океан за 24 часа, иако нема извештаи за причинета материјална штета.

Последен пат вулканот Урзелина на Сао Хорхе исфрли лава во 1808 година, а Цивилната заштита на Азорските Острови побара мислење од експерти од регионалниот центар за следење на активностите на вулканите.

Цивилната заштита додаде дека ги контактирала градоначалникот и пожарникарите, барајќи од нив да бидат во состојба на приправност и да им помогнат на жителите на островот доколку е потребно.

Сеизмичката активност започна вчера попладне, но локалните власти апелираа до населението да остане смирено, да ги следи информациите и препораките.

Потресите биле со интензитет од 1,9 до 3,3 степени според Рихтеровата скала.

Околу 8.200 луѓе живеат на островот Сао Хорхе, еден од деветте острови кои се дел од Азорските Острови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Португалија ја згази Швајцарија со 6:1

Фудбалската репрезентација на Португалија е последниот патник во четвртфиналето…

Шамар од Португалија: ЕУ не може да…

Европската Унија не може да ги исполни…

Нови тензии: Јапонија бара Русија да ги…

Јапонија побара од Русија да не одржува…

Шефот на португалската дипломатија утре во посета…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе биде…

Португалскиот премиер: Дебата за кандидатурата на Украина…

Португалскиот премиер, Антонио Кошта денеска предупреди дека…