90% од светската популација има стекнато имунитет на Ковид-19

t

Според директорот на вонредни ситуации во СЗО, Мајкл Рајан, увезувањето на одредени вакцини, како оние на Фајзер и Модерна, претставуваат солидна опција за Кина за засилување на имунитетот во своето население.

Глобално, СЗО проценува дека светот е сѐ поблиску до крајот на пандемијата, заради високата стапка на вакцинација, но и прележаност на вирусот.

„СЗО проценува дека најмалку 90% од светската популација веќе има барем некое ниво на имунитет на сарс-ков-2, заради претходна инфекција или вакцинација. Многу сме поблиску до тоа да може да кажеме дека вонредната фаза на пандемијата е завршена, но се уште не сме таму“ – вели Тедрос Гебрејезус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…

Најтешка зима за шкотското здравство: Болниците полни…

Болниците во Шкотска се „речиси целосно полни”,…