Објавено на:

Aлармантно: Во Црвеното Море може да се случи еколошка катастрофа, постои ризик од излевање на 1,1 милион барели нафта од танкерот за нафта

t

Обединетите нации (ОН) предупредија дека како резултат на истекување нафта од танкерот за превоз на нафта Сафир во Црвеното Море може да се случи еколошка катастрофа.

Во објавата на Твитер профилот на Канцеларијата на ОН во Јемен беше истакнато дека „Големото излевање на нафта од танкерот Сафир ќе предизвика еколошка катастрофа во Црвеното Море“.

Во соопштението, во кое се наведува дека Јемен е опустошен од граѓански војни кои траат повеќе од 7 години, беше споделен и извештај за еколошката катастрофа што може да се случи во Црвеното Море.

Во извештајот се наведува дека танкерот за нафта „Сафир“ чекал 4,8 наутички милји од брегот на провинцијата Худајда во западен Јемен и носи ризик од експлозија или излевање нафта.

Нагласувајќи дека еколошката катастрофа ќе има сериозно негативно влијание врз природата, туризмот и рибарството во случај на излевање нафта од танкерот, во извештајот се истакнува дека освен Саудиска Арабија, Еритреја, Џибути и Сомалија, од оваа ситуација може да биде погоден Египет.

Во извештајот беше наведено дека досега се собрани 40 милиони долари помош за спасувачкиот план координиран од ОН и потребни се 104 милиони долари за спроведување на планот.

Постои ризик од излевање на 1,1 милион барели нафта од танкерот за нафта Сафир кај брегот на Худејде, кој од 2015 година не се одржува.

ОН долго време предупредуваат дека потенцијалното излевање може да биде четири пати поголемо од нафтата што се излеа во морето во катастрофата на Ексон Валдез во 1989 година.

Во извештајот објавен на веб-страницата на Групата за одржлив развој на Обединетите нации (UNSDG) на 25 април, беше наведено дека се потребни 144 милиони долари за да се реши кризата во врска со нафтениот танкер „Сафир“, кој со години е закотвен во близина на Рас Иса, пристаниште во Црвеното Море, на западниот брег на Јемен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп повеќе од 440 пати се повикал…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе од…

Србија ја укина забраната за извоз на…

Владата на Република Србија на денешната седница…

Ковачевски: Можност Македонија да биде мапирана од…

Во Република Северна Македонија првпат ќе се…

Гласачките ливчиња за изборите на 20 август…

ДИК ги усвои измените на финансискиот план,…

До крајот на неделата се очекува разрешница…

Нема простор за паника, бидејќи не се…