Објавено на:

Aрсовска ги посети жените кои на онколгија и радиологија се борат со ракот: Се заблогдари на медицинскиот персонал кој се бори за секој живот

t

Како волонтери на Црвениот крст денес ги посетивме силните жени кои се лекуваат на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија, на кои им посакуваме брзо закрепнување од тешката болест и долги години добро здравје, напиша на својот фејсбук профил градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска.

Денеска на Меѓународниот ден на жената тука сме за поддршка на овие силни жени, со мал гест на внимание да им влееме дополнително доверба за надминување на болеста. Да се надминат здравствените потешкотии кои канцерот ги носи со себе е подеднакво тешко како физички така и психолошки.


Со жените кои се борат со канцер разговарав низ призма на сопствените искуства, познавајќи ја добро состојбата, во која се соочени со тежок предизвик во животот и се борат за надминување на болеста. Голема благодарност и до тимот на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија кои секој ден даваат свој максимум за помош на лицата кои се лекуваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…