Објавено на:

Cмpтна kaзна за жена од Пакистан бидејќи испратила карикатури на Мохамед преку WhastApp

t

Една жена во Пакистан е осудена на смрт поради карикатури на пророкот Мохамед што ги испратила преку WhastApp.

На Aneeqa Ateeq ѝ беше изречена 20-годишна затворска казна со наредба да биде обесена, но врз никој досега не била извршена смртна казна за богохулење – поради што повисоките судови во Пакистан ги отфрлија претходните пресуди.

Се претпоставува дека во моментов с има околу 40 луѓе кои се соочуваат со смрт поради обвинение за богохулење во Пакистан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Огромни огнени пламени голтнаа цел трговски…

Голем пожар избувна во трговскиот центар Арши…

Пакистан поднесе барање за приклучување кон БРИКС

Исламабад поднесе барање за приклучување кон БРИКС…

Во пограничен инцидент во Кашмир загина индиски…

Во вчерашната престрелка помеѓу индиските и пакистанските…

Пакистан прогласи вонредна состојба поради енормното загадување…

Пакистанските власти денеска воведоа „вонредна состојба“ во…

Илјадници луѓе на митинг во Пакистан против…

Илјадници приврзаници на главната пакистанска верска политичка…