Објавено на:

Coздaвa ли Приштинa прeдycлoви зa нoв yпaд вo cрпcкитe oблacти нa ceвeр?

t

Влеговме во период на постојана опасност од можни нови, еднострани акции на Приштина со употреба на специјални единици, вели претседателот на собраниската Комисија за Косово и Метохија, Милован Дрецун, пренесува РТС.

Тие сега го забранија ископувањето биткоин, што може да биде причина единиците да го нападнат северот за да го пребаруваат теренот, смета тој.

Дрецун рече дека во пресрет на Божиќ, Србите на Косово и Метохија се плашат од можни еднострани акции на Приштина со употреба на специјални единици и насилство, дека се обесправени и претворени во граѓани од втор ред и дека немаат безбеден живот.

„Тие се плашат бидејќи Приштина не покажува намера да ја промени ситуацијата на подобро, да создаде услови за враќање на протераните, која не сака да се обврзе на дијалог со Белград, кој не сака да го спроведе договореното. особено Заедницата на српските општини.“ „Србите оправдано стравуваат за својот опстанок и иднина“, рече Дрецун.

Иако нема показатели кои укажуваат дека се подготвува поголема конкретна акција на специјалните единици, додава тој, во никој случај не може да се исклучи можноста за ескалација, бидејќи се создадени предуслови, како што вели, за такво нешто.

„Можете да видите дека воведоа вонредна состојба во областа на енергетиката, дека постојано има рестрикции на струјата. Албанците го поддржуваат тоа, бидејќи Курти постојано оди со приказната дека северно Косово е виновен за овие недостиг на струја и Србија, како и приказната за наплатата на струјата на северот.

Тој посочува дека сме влезени во период на постојана опасност од евентуални нови, еднострани дејствија на Приштина, со употреба на специјални единици.

„Го забранија таканареченото ископување биткоини. Долго време зборувавме дека има голема потрошувачка на струја во две села, Винарце и Суви До, каде Албанците тајно трошат струја поради тоа ископување биткоини. Сега забранија тоа, што би можело да биде причина специјалните единици и да го пребараат теренот, да видат кој се уште се занимава со рударство и користи големи количини електрична енергија“, предупредува Дрецун.

Тој посочува дека КФОР може само да спречи упад на специјалните единици.

„Добро е што командантот на КФОР е унгарски генерал, што членовите на унгарскиот контингент на КФОР се на готовност во следните шест месеци. Мислам дека ќе имаат доволно разбирање“, рече Дрецун.

Дрецун наведува дека дијалогот меѓу Белград и Приштина ги погодува и Србите на Косово и Метохија, бидејќи прашањата на дневен ред се поврзани со нивниот секојдневен живот.

„Прашањето за имотот е на дневен ред на дијалогот. Тоа е многу важно за опстанокот на српскиот народ и за враќањето на протераните. Слободата на движење е составен дел од тоа, како и прашањето дали вие ќе има редовна струја и работа.нормално ги воспитувате децата“, истакнува Дрецун.

Претседателот на собраниската Комисија за Косово и Метохија заклучува дека „привремените институции на Косово и Метохија ги охрабруваат екстремистите и го обесхрабруваат српскиот народ да остане на Косово и Метохија“, како и дека Приштина го поткопува дијалогот. – Пишува „Косово Online“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР: Лажна е веста дека исчезнатото девојче…

Лажна е веста дека исчезнатото 14-годишно девојче…

Србија го враќа шахот во училиштата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени денеска…

Курти: Граѓаните на Косово и Албанија да…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска од Форумот…

Петковиќ: Симболите на “голема Албанија” во Косово…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Курти: Косовските безбедносни сили се наследници на…

Косовските власти денеска го слават денот на…