Eвропа ќе остане без руски гас? – Се стопира Северен тeк 2

t

Украинскиот лидер Володимир Зеленски во вторникот побара итно запирање на проектот Северен тек 2 за транспорт на руски природен гас до Германија преку Балтичкото Море.

Зеленски рече дека Русија мора да биде казнета поради нејзиното признавање во понеделникот на двата региона на Украина под контрола на сепаратистите со „итни санкции“ кои вклучуваат „целосно запирање на Северен тек 2“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека проектот за гасоводот не може да продолжи сега во овие кризни околности. Тој рече дека процесот на одобрување е стопиран.

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави во вторникот дека Германија презела чекори за да го запре процесот на сертифицирање на гасоводот Северен тек 2 од Русија.

Тој пред новинарите во Берлин изјави дека неговата влада ја презема мерката како одговор на руските акции во Украина.

Во услови на затегнати односи помеѓу Европа и САД на една страна и Русија од друга, не е неверојатно сценарио во кое Русија би ја запрела испораката на гас во Европа, што може да доведе до целосен колапс на некои држави меѓу кои и Македонија која според официјалните податоци е во 100 проценти зависна од руски гас.

Податоците од Агенцијата на Европската унија за соработка на регулаторите за енергетика покажуваат кои земји снабдувањето со енергија би било најзагрозени во случај на затворање на вентилите за рускиот гас.

Меѓу главните европски економии, Германија увезува околу половина од својот гас од Русија, додека Франција добива само четвртина од снабдувањето од земјата, според најновите достапни податоци. Најголем извор на француски гас е Норвешка со 35 проценти. Италија, исто така, ќе биде меѓу најпогодените со 46 отсто зависност од рускиот гас.

Обединетото кралство во поинаква позиција, црпејќи половина од снабдувањето со гас од домашни извори и увезувајќи претежно од Норвешка, а исто така и од Катар. Шпанија исто така не е на листата на главни клиенти на Русија, а најголеми трговски партнери на земјата се Алжир и САД.

Некои помали европски земји се потпираат исклучиво на руски гас, имено Македонија, Босна и Херцеговина и Молдавија. Зависноста, исто така, е над 90 отсто од снабдувањето со гас во Финска и Латвија и 89 отсто во Србија, според најновите достапни податоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица: Апасиев и Крмов се приклучија кон…

Левица известува дека двајцата пратеници на оваа…

Социјалдемократи, другарки и другари, време е за…

Пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски разочаран од…

Утрово пожар во скопско училиште – сите…

Утрово во скопската населба Аеродром, поточно во…

Интересен податок: Како заработувале Бајден, Борисов, Обама,…

Минатата година, во февруари, пошироката јавност беше…

ОД ДЕНЕСКА ПИЈАЛАЦИТЕ ПОЕВТИНУВААТ ДО 30%; Паѓаат…

„Гарантираната цена“ која веќе се применува кај…