Објавено на:

Eксклузивно: Украинскиот претседател ќе има говор пред Европскиот парламент

t

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска ќе одржи говор во Европскиот парламент, пренесуваат украинските медиуми.

Настапот е закажан по 13:00 часот во видео формат. Нема точно време. Тоа ќе се однесува на влезот на Украина држава во Европската унија и војната во Украина.


Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на 28 февруари го потпиша барањето за пристапување на Украина во Европската унија.

Да потсетиме, словачкиот премиер Едуард Хегер рече дека Европа сега работи во нова парадигма, каде што на Украина треба да и се понуди „специјален пат“ кон интеграцијата и дека е неопходно да се користат „нови алатки“ за да и се помогне на државата.

За возврат, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен исто така рече дека Украина треба да стане полноправна членка на Европската унија, а довербата во рускиот претседател Владимир Путин е целосно изгубена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…