Објавено на:

Eнергетски консултант: Нема алтернатива за рускиот гас

t

Енергетскиот консултант Митко Андреевски, екслузивно за „Слободен печат“ изјави дека краток период била намалена количината на руски гас што се испорачува за Бугарија, но дека потоа се вратило истото ниво.

Гасот не е прекинат. Засега Македонија добива гас од Русија преку Бугарија. Но како ќе се одвиваат понатаму работите никој не може да предвиди.

Бугарија има алтернативи, но Македонија нема алтернатива за овој гас што од Русија преку Бугарија доаѓа во Македонија“ – изјави Андреевски за Слободен Печат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ова е најмладиот сериски убиец на Балканот,…

Криминологијата вели дека сериските убијци не се…

Димитриевски: Не ми пречи Бугарите да бидат…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во…

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…

(Фото) Има ли некој кој не ја…

Јапонските цреши и липите секогаш се синоним…