Eрдоган дециден: Ги информиравме членките на НАТО за турското „Вето“ за Шведска и Финска

t

Турција ги информираше членките на НАТО дека ќе каже не за членството на Шведска и Финска изви претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган претходно испрати тешка порака до Шведска и Финска. Како што е познато, двете скандинавски земји сакаат да влезат во НАТО, но Турција се обидува да го спречи тоа на секој можен начин. Иако викендов се чинеше дека има договор, на крајот позициите не се приближија. Во меѓувреме, Финска и Шведска официјално поднесоа барање за приклучување, процедура која беше запрена од турскиот амбасадор во НАТО.

Ердоган на прес-конференција во понеделникот вечерта објави дека Турција не го поддржува пристапувањето на двете скандинавски држави. Според него, Шведска е погодна почва за терористи, па дури и терористи седат во нивниот парламент. Ердоган мислеше на Курдите кои припаѓаат на Курдската работничка партија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Според Календарот на МПЦ, утре се празнува…

(Видео) Немаше проблем да се амнестираат терористите…

Во денешната епизода на Тешки муабети гостин…

Големо засилување за Арсенал – дојде Жоржињо

Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец…

Не кажа само дали е македонски: За…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното…

Димитров за зголемување на владиното мнозинство: СДСМ…

Алијанса на Албанците и без влегувањето најавува…