En Marche! En route! Заев од Струмица му го честиташе новиот мандат на Макрон

t

Поранешниот премиер Зоран Заев денеска ја искористи трибината во Струмица организирана од Амбасадата на Франција за да му го честита новиот мандат на претседателот на Франција, Емануел Макрон.

-En Marchе! En route! Постојано се навраќам и се сеќавам на убавиот спомен и на пораката “По патот, напред!” испишана со негов ракопис на една од нашите средби.
Кога треба да се донесе одлука меѓу либерализам наспроти конзервативизам, ние левичарите имаме само еден избор – тоа е либерализамот – слободата, отвореноста, современоста.
Во мојот говор во Атина пред неколку дена реков дека ја оспорувам тезата дека десницата или крајната десница владеела со Европа. Ниту Макрон во Франција е десница ниту партијата на Голоб во Словенија која ги доби парламентарните избори во неделата е десница, напиша Заев на Фејсбук.

Тој додаде дека се радува на овие гласни крикови кои носат победа на европската слобода.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Макрон ги дефинираше условите за посета на…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави дека…