Heма да има ново cyдење за “Диво Нaceље”, Bpxовниот cyд ја потврди пpecудата

t

Случајот “Диво Насеље” е запечатен, односно нема да има ново судење бидејќи Врховниот суд одлучи да ја потврди второстепената пресуда.

-Жалбите на обвинетите се одбиваат како неосновани, пишува во пресудата на Врховниот суд до која дојде “Фокус”.

Според правосилната пресуда, повеќето обвинети беа осудените на доживотен затвор, за терористичкиот напад во кумановско Диво Насеље, 13 обвинети добија казна од 40 години затвор, 20 години петмина обвинети, две години помалку доби еден обвинет, а по двајца обвинети добија казна затвор од 14, 13 и 12 години.

Четворица од обвинетите, пак добија и ослободителна пресуда бидејќи обвинителството не доставило доволно докази.

Во терористичкиот напад во Куманово во 2015 година беа убиени осум припадници на МВР, а четириесетина беа повредени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНМ, ССНМ и СЕММ: Пресудата против ИРЛ…

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот…

Нова дисциплинска од судот во Стразбург за…

Европскиот суд за човекови права во вторникот…

Heма да има ново cyдење за “Диво…

Случајот “Диво Насеље” е запечатен, односно нема…

Професорот Дескоски за „Плацеви на Водно“: Cyдењето…

Професорот по право Тони Десковски сопруг на…