Ja напуштив Владата поради Македонија: Ако се прашува Слави Трифонов нема преговори додека Бугарите не влезат во Уставот

t

Лидерот на „Има таков народ“ Слави Трифонов во интервју за приватното радио „Дарик“ вели дека ја напуштил владејачката коалиција поради Македонија, додавајќи дека е прекршен коалицискиот договор.

– Ја напуштам владата поради Македонија – изјави Трифонов по повеќе од еден час разговор, изразувајќи ја својата иритација поради ова прашање.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Трифонов, додека локалните Бугари не бидат дел од уставот на Северна Македонија и не започне имплементацијата на Договорот од 2017 година и доколку тоа зависи од него, Скопје не би ги почнало преговорите за членство во ЕУ.

Тој беше дециден дека излегувањето од владејачката коалиција е правилно, бидејќи е помалку лошо од она што почна да се формира.

Според Трифонов, Кирил Петков и Асен Василев се забораваат и се однесуваат на неадекватен начин. Беше категоричен дека тие треба да се запрат, и дека тој тоа го направил. Најголемиот компромис што го направиле тој и неговата „Има таков народ“ е да коалицираат со Бугарската социјалистичка партија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Тетово се одвива гласање на болни,…

Со гласањето на граѓаните во домашни услови…

Ветено, сторено: Започнуваме со изградба на капитален…

Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на…

(Видео) Никогаш не сум зела пари: Нема…

Суспендиранаата обвинителката Вилма Рускоска денеска ја поднесе…

(Видео) Русковска на прашање на Инфомакс: Ова…

Поднесов жалба до совет на јавни обвинители…

Скопјенец загина на патот Маврови Анови –…

Шеесет и седум годишниот скопјанец Љ.Ј. го…