Kaвга во Бугарија: Трифонов му вели на Петкoв дека има обврска кон бугарскиот народ, а не кон Скопје

t

„Првата и единствена заложба на секоја бугарска влада е кон бугарскиот народ. Сите други работи се последица и не можат да се разликуваат од заштитата на бугарските национални интереси“, му порача на бугарскиот премиер Кирил Петков, меѓдународен секретар на партијата „Има таков народ“ и председател на собраниската Комисијата за надворешна политика во бугарскиот парламент, Димитар Гардев, пренесува Експрес.

„Првата и единствена заложба на секоја бугарска влада е кон бугарскиот народ. Сите други работи се последица и не можат да се разликуваат од заштитата на бугарските национални интереси“, му порача на бугарскиот премиер Кирил Петков, меѓдународен секретар на партијата „Има таков народ“ и председател на собраниската Комисијата за надворешна политика во бугарскиот парламент, Димитар Гардев.

Петков лично презел обврска да го тргне ветото за Македонија до 24 мај

„Има таков народ“ нема да дозволи повлекување од коалицискиот договор или од некој негов дел за РСМ, бидејќи досега не видовме јасна и конзистентна линија од страна на Скопје за почитување на правата на Бугарите и нивна недискриминација.

Експертот за меѓународни односи, според БГНЕС, е категоричен:

Властите во Скопје мора апсолутно јасно и недвосмислено да ја покажат својата волја дека можат да го почитуваат меѓудржавниот договор што го прифатија и потпишаа Бугарија и РСМ. Договорот за пријателство и добрососедство од 2017 година е меѓународна обврска. Тој е депониран во ОН и прифатен од нашите партнери од ЕУ.

„Немаме ништо ново што сме го поставиле како услов и услов за РСММ, освен да ја исполниме нивната заложба за овој документ од највисок ранг“, додаде Гардев.

Во последниве недели, во бугарското општество активно се дебатира за „обврските“ на премиерот Кирил Петков за укинување на ветото за преговорите за членство на РСМ во ЕУ.

.

Петков лично презел обврска да го тргне ветото за Македонија до 24 мај

„Има таков народ“ нема да дозволи повлекување од коалицискиот договор или од некој негов дел за РСМ, бидејќи досега не видовме јасна и конзистентна линија од страна на Скопје за почитување на правата на Бугарите и нивна недискриминација.

Експертот за меѓународни односи, според БГНЕС, е категоричен:

Властите во Скопје мора апсолутно јасно и недвосмислено да ја покажат својата волја дека можат да го почитуваат меѓудржавниот договор што го прифатија и потпишаа Бугарија и РСМ. Договорот за пријателство и добрососедство од 2017 година е меѓународна обврска. Тој е депониран во ОН и прифатен од нашите партнери од ЕУ.

„Немаме ништо ново што сме го поставиле како услов и услов за РСММ, освен да ја исполниме нивната заложба за овој документ од највисок ранг“, додаде Гардев.

Во последниве недели, во бугарското општество активно се дебатира за „обврските“ на премиерот Кирил Петков за укинување на ветото за преговорите за членство на РСМ во ЕУ.

Извор: Експрес

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…