Kaде лежел зајакот: Правата на етничките заедници да произлегуваат од бројот на државјани наместо според резидентното наеление, бара БЕСА

t

Објавувањето на резултатите од пописот отвора дебата која бара длабинска анализа, рече на денешната прес конференција генералниот секретар на партијата БЕСА, Аријанит Хоџа. Како што кажа тој, ставот на партијата е дека правата на етничките заедници треба да произлегуваат од бројот на жители кои се државјани на државата, а не по бројот на резидентно население.

„Движењето БЕСА уште еднаш го потврдува својот политички став дека процесот на попис на населението е и треба да остане само статистички, а колективните, законско уставни права на етничките заедници, во случајот на Албанците треба да произлегуваат од бројот на жители кои се државјани на државата, а не по бројот на резидентни жители“, рече Хоџа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се формира совет за унапредување на образованието…

Министерството за образование и наука согласно направените…

Три лица повредени во сообраќајка кај Муртино:…

Три лица се повредени во сообраќајка која…

(Видео) Големи експлозии во воздухопловна база на…

Експлозии од големи размери и детонации со…

Столтенберг ги осуди ракетните тестирања на Северна…

НАТО упати критики кон Северна Кореја поради…

Апасиев: Шупаци корумпирани! Наместо да му ги…

Денешниот постигнат договор значи дека ЕСМ има…