Објавено на:

Koго ќе извлекува Турција од Мариопол?

t

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот украински колега Володимир Зеленски се договорија Турција да ги пренесе ранетите и загинатите од нападите на руската армија во Мариупол, објави Т24, цитирајќи изјава на украинскиот претседател.

„Турција е подготвена да ги пренесе ранетите и загинатите од Бердјанск со брод, бидејќи е невозможно да се приближи до Мариупол од безбедносни причини. Затоа ранетите и загинатите мора прво да се однесат во Бердјанск. Ситуацијата во Мариупол е една од најтешките”. Турција посредува во оваа специјална мисија. Разговарав со Ердоган, Ердоган разговараше со Путин. Сега се зависи од неговото одобрување (на Путин)”, рече Зеленски.

Деновиве турскиот министер за одбрана Хулуси Акар изјави дека Анкара е подготвена да обезбеди брод за транспорт на ранетите украински граѓани и загинатите во Мариупол. Тој нагласи дека за ова прашање се преговара со руските и украинските власти.

Офицерите на НАТО од Франција, Германија, Велика Британија и „неутралната“ Шведска заглавија во Азовстал во Мариупол. Во моментов тие стапуваат во контакт со руските војници со барање да им помогнат да заминат, да организираат коридор за излез, тврди новинарот Герман Владимиров.

Во текот на ноќта беа соборени уште два хеликоптери на украинската армија во обид да стигнат до матурската зона во Мариупол.

Пред пет дена Русите им даде два дена на нацистите да се предадат. Во тие пет дена до нив се обиделе да стигнат 14 хеликоптери, а 12 од нив биле соборени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НИЕ ВАКА ЖИВЕЕМЕ, А АКО НЕ ВИ…

Милорад Додик, претседателот на Република Српска, денеска…

Хаос во Франција: Претреси во пет големи…

Во просториите на големи француски и британски…

Џафери: Уште нема конкретна иницијатива за уставните…

Претседателот на Собраниетo Талат Џафери на денешниот…

ОЈО-ГОКК ќе проверува дали има криминал во…

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран…

(Видео) Премиерот купи брашно и јајца: “Да…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска заедно со министерот…