Koнечно добри вести – СЗО: Светот е пред КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА

t

Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге изјави дека доколку не се појави нова варијанта на коронавирусот, пандемијата би можела наскоро да заврши.

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, претходно овој месец изјави дека светот никогаш не бил во подобра ситуација да стави крај на пандемијата на Ковид-19.

„Никогаш не сме биле во подобра позиција да ставиме крај на епидемијата. Го гледаме крајот, но не сме таму“, изјави Гебрејесус.

Зборувајќи за телевизијата RUV, Клуге рече дека се согласува со изјавите на Гебрејесус.

„Доколку не се појави нова варијанта, епидемијата може да заврши наскоро. На ова треба да се надеваме“, изјави Клуге, пренесува N1.

Тој смета дека постојаното следење е важно и за брзо идентификување на новите варијанти.

Тој апелира до сите да добијат нова доза од вакцината против Ковид-19 пред зимата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…