Објавено на:

Koроната се врати во Кина, има и починати

t

Кина ги пријави првите смртни случаи од коронавирусот во последните шест месеци, а властите предупредија дека Пекинг се соочува со најтешката ситуација од почетокот на пандемијата, објави денеска Би-Би-Си.

Од саботата се пријавени три смртни случаи во Пекинг, со што официјалниот број на починати од вирусот во Кина се искачи на 5.229.

Во Пекинг, властите веќе воведоа карантин во областа Хаидијан, затворајќи ги сите продавници освен оние за основни потреби, како и училиштата и рестораните, а три милиони луѓе беа повикани да останат дома.

Оние кои патуваат во Пекинг ќе треба да направат тестови за коронавирус во првите три дена од нивната посета.

Смртните случаи се во период на протести поради стратегијата на Кина за нулта толеранција за коронавирусот

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вереницата на Роналдо со шокантно тврдење: Ни…

Кристијано Роналдо и неговото семејство неодамна се…

Блиску до пречекорување на црвените линии: Европската…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера објави дека…

Бајден ќе го пропушти крунисувањето на Чарлс…

Бајден ќе го пропушти крунисувањето на кралот…

Ахмети до “огнените”: Фракции не се дозволени!

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска по…

Трагедија: Матурант почина на екскурзија во Прага

Матурант од гимназијата „Мате Балотa“ од Пореч…