Објавено на:

Koроната се врати во Кина, има и починати

t

Кина ги пријави првите смртни случаи од коронавирусот во последните шест месеци, а властите предупредија дека Пекинг се соочува со најтешката ситуација од почетокот на пандемијата, објави денеска Би-Би-Си.

Од саботата се пријавени три смртни случаи во Пекинг, со што официјалниот број на починати од вирусот во Кина се искачи на 5.229.

Во Пекинг, властите веќе воведоа карантин во областа Хаидијан, затворајќи ги сите продавници освен оние за основни потреби, како и училиштата и рестораните, а три милиони луѓе беа повикани да останат дома.

Оние кои патуваат во Пекинг ќе треба да направат тестови за коронавирус во првите три дена од нивната посета.

Смртните случаи се во период на протести поради стратегијата на Кина за нулта толеранција за коронавирусот

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…