Објавено на:

Maкрон со изјава која ги шокираше САД: „Русија е во Европа и Европа треба да има СВОЈА, А НЕ НАДВОРЕШНА ОДБРАНА“

t

„Треба да се направи се за ситуацијата да не излезе од контрола“, изјави францускиот претседател Емануел Макрон по повод квалификациите на американскиот претседател Џозеф Бајден дека рускиот претседател Владимир Путин е „касап“.

– Не би користел такви зборови. Продолжувам да разговарам со претседателот Путин. Сакаме без водење војна и ескалација да ја запреме војната што Русија ја започна во Украина. Затоа избравме да не реагираме воено. Мојата цел како претседател е да ги заштитам Французите од војната на наша почва. Решивме да ја санкционираме Русија, да им помогнеме на Украинците да издржат во отпорот, да примат бегалци и да постигнеме прекин на огнот и повлекување на трупите. Ако го сакаме тоа, мора да избегнеме ескалација и на зборови и на дело – изјави вчера Макрон.

Шефот на француската држава ја посочи географската положба на ЕУ, која е сосед на Русија:

– САД се наш сојузник во рамките на НАТО. Работиме со нив, тоа е добро, делиме многу заеднички вредности. Но, оние што живеат крај Русија се Европејци. Затоа веќе пет години велам дека ние Европејците мора да имаме одбранбена политика и дека треба само да го дефинираме просторот и архитектурата на безбедноста, а не да ја делегираме на други. Не смееме да заборавиме на нашата географија и историја. Ние не сме во војна со рускиот народ, рече Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скандал – “Кој сака нека им врти”:…

Броевите на мобилните телефони на британската премиерка…

Думата утре ќе пресече: Новите ентитети ќе…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Бугари “има снемано”: До пладне во Македонија…

До пладне гласале само 15 "македонски Бугари"…

Слаба излезеност на изборите во Бугарија: До…

Излезноста на гласачите на предвремените парламентарни избори…

(Фото) Арсовска најави реконструкција на уште една…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…