Објавено на:

Maкрон со изјава која ги шокираше САД: „Русија е во Европа и Европа треба да има СВОЈА, А НЕ НАДВОРЕШНА ОДБРАНА“

t

„Треба да се направи се за ситуацијата да не излезе од контрола“, изјави францускиот претседател Емануел Макрон по повод квалификациите на американскиот претседател Џозеф Бајден дека рускиот претседател Владимир Путин е „касап“.

– Не би користел такви зборови. Продолжувам да разговарам со претседателот Путин. Сакаме без водење војна и ескалација да ја запреме војната што Русија ја започна во Украина. Затоа избравме да не реагираме воено. Мојата цел како претседател е да ги заштитам Французите од војната на наша почва. Решивме да ја санкционираме Русија, да им помогнеме на Украинците да издржат во отпорот, да примат бегалци и да постигнеме прекин на огнот и повлекување на трупите. Ако го сакаме тоа, мора да избегнеме ескалација и на зборови и на дело – изјави вчера Макрон.

Шефот на француската држава ја посочи географската положба на ЕУ, која е сосед на Русија:

– САД се наш сојузник во рамките на НАТО. Работиме со нив, тоа е добро, делиме многу заеднички вредности. Но, оние што живеат крај Русија се Европејци. Затоа веќе пет години велам дека ние Европејците мора да имаме одбранбена политика и дека треба само да го дефинираме просторот и архитектурата на безбедноста, а не да ја делегираме на други. Не смееме да заборавиме на нашата географија и историја. Ние не сме во војна со рускиот народ, рече Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вечно виновни: Милков тврди дека Македонија е…

За жал, реакцијата во Република Македонија е…

По реакцијата на Пенушлиски делото „Галичник“ симнато…

На барање на познатиот македонски сликар Илија…

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја…

НАТО вети дека ќе им помогне на…

Косово испраќа војници на Фолкландските Острови

Собранието на Косово ја усвои одлуката за…

Брука: Наместо да спроведува ред, полицаец се…

Полицаец физички нападнал друг полицаец во објект…