Објавено на:

Moрничав апел на американскиот амбасадор во Москва: Напуштета ја Русија веднаш или не барајте помош од амбасадата

t

Амбасадорот на САД во Москва ги повика американските граѓани да ја напуштат Русија или „да смислат план како да го сторат тоа без помош од амбасадата“.

Граѓаните на САД треба да размислат веднаш да ја напуштат Русија преку комерцијални опции кои се уште се достапни.


Ако сте во Русија и вашиот пасош на САД истекол на или по 1 јануари 2020 година, можеби ќе можете да го користите вашиот истечен пасош за да се вратите директно во Соединетите држави до 31 март 2022 година.

Иако можете да патувате директно во САД само со вашиот истечен пасош, може да побарате итни конзуларни услуги во друга земја по потреба, стои на официјалната станица на американската амбасада на САД во Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…