Објавено на:

Oрбан повторно брутално искрен: Секој што мисли дека НАТО ќе не заштити, греши

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави во петокот наутро дека чувствува дека не може да смета на западниот блок кога станува збор за вистинска акција во врска со безбедноста на земјата.

„НАТО ќе не заштити кога ќе бидеме подготвени да се браниме. Секој што мисли дека НАТО ќе не заштити, греши“, рече тој во интервју за државното радио Кошут.


Орбан го пофали фактот дека Унгарија успеала да ја реорганизира својата армија од 2010 година и дека е доволно силна да се заштити себеси и своите сојузници. Сепак, тој верува дека земјата треба да се држи подалеку од војна, бидејќи не е „работа на Унгарија да ја средува светската политика“. Претседателот додаде дека безбедноста на унгарските граѓани е негов главен приоритет во овој конфликт.

Орбан, исто така, предупреди дека западните санкции против Русија претставуваат „непосредна опасност“ за економијата, истакнувајќи дека тие веќе имаа влијание во Унгарија, каде што цените на енергијата брзо ескалираа, предизвикувајќи дополнителна инфлација.

„Санкциите имаат цена бидејќи тоа е оружје со две острици, и ние ќе ја платиме оваа цена на краток рок“, рече тој во интервјуто, додавајќи дека тоа е „само почеток на кризата“.

Орбан коментираше и за украинските бегалци кои пристигнуваат во Унгарија. Додека околу 70% до 80% од 140.000 раселени граѓани заминуваат во други земји, тој рече дека Унгарија сака да им понуди работа на оние што ќе останат, а премиерот веќе започнал разговори со работодавците. Тој додаде дека земјата е подготвена да ги смести бегалците три месеци, но предупреди дека тие потоа ќе мора да се интегрираат во унгарското општество. Тој, исто така, ја истакна важноста на здравствената заштита, бидејќи пандемијата на коронавирус останува проблем.

Според ОН, повеќе од еден милион луѓе ја напуштиле Украина откако Москва ја започна својата офанзива минатиот четврток, упатувајќи се кон Полска, Русија, Унгарија, Молдавија, Романија, Словачка и други земји со цел да најдат сигурност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…