Paдиkaлизaција на младите: Како Зaпадот води xибpидна вojна пpoтив Русија

t

Радикализацијата на младите е дел од хибридната војна што ја водат некои западни земји кои се обидуваат да ја дестабилизираат ситуацијата во Русија, изјави претседателот на Истражниот комитет Александар Бастрикин.
Фокусирајќи го ударот врз младите, тие земји јасно разбираат како може да се дестабилизира ситуацијата во нашата земја, изјави Бастрикин во интервју за „Руски весник“.
Според него, со користење на дигитални технологии, медиуми и Интернет, од една страна, некои западни земји ја дискредитираат Русија на меѓународната сцена, а од друга – нанесуваат удари врз земјата одвнатре. Како што вели, Москва мора оперативно да реагира на тоа за да одговори на предизвиците.
Дел од хибридната војна е и активноста на илегални групи на Интернет со цел да се радикализираат младите и да се вклучат во употреба на забранети супстанции и во екстремистички активности, прецизира Бастрикин.
Тој наведува дека странските филмови и компјутерски игри се целосно проткаени со желбата Русија да се прикаже во негативно светло.
Шефот на Истражниот комитет посочува дека логиката на спротивставување на руската закана – како што велат на Запад, е втисната во заплетот на многу дела, дури и во жанрот на фикција, што ги прави латентно оружје на пропагандата.

Во исто време, тој предупредува дека западните земји ги всадуваат во руската младина туѓи вредности и идеали, како и дека информациско-психолошката диверзија и вестернизацијата или вестернизацијата на културата ѝ се заканува на Русија со губење на нејзиниот културен суверенитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу им нареди на руските војници во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му…

Ердоган му се закани на Западот поради…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го коментираше…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…