Објавено на:

TМРО: Во Слупчане споменик на ОНА, а во Лозово не може да се крене македонското знаме со 16-кракото сонце

t

Во Општина Липково денеска се отвора 20-метарскиот споменик за борците на УЧК од 2001. Општина Лозово пред десетина дена изгласа одлука за шеснаесет кракото сонце како општинско знаме. Но, СДС ги повика на одговорност своите советници кои гласаа „за“ оваа одлука, а градоначалникот на општината од ВМРО-ДПМНЕ не ја потпишува одлуката за поставување на знамето за објава во службен весник, под изговор дека ќе барал мислење од државните институции, реагираат од ТМРО, партија на лија иницијатива беше донесена одлуката во Лозово.

„За ТМРО е смешно и претставува антимакедонски чин наоѓањето изговори за избегнување на поставување на македонското национално знаме, а во исто време без никаков закон се поставува споменик на УЧК“, изјави претседателот на ТМРО Ванчо Шехтански.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…

Во изминатото деноноќие произведени се 12.590 MWh…

АД ЕСМ на 25.03.2023 година произведe 12.590…