Објавено на:

Teнзиите ќе ги натераат белите Американци да пребегнат во Сибир, тврди познат руски политичар

t

Според ултранационалистичкиот лидер на руската партија ЛДПР, тензиите може да предизвикаат нова масовна миграција
Наводните меѓуетнички конфликти во САД би можеле да принудат милиони бели Американци да побараат од Русија да ги пресели низ огромните и снежни пространства на Сибир, тврди еден од најозлогласените националисти во земјата.

Преземајќи го својот канал Телеграма во вторникот, лидерот на ултра-националистичката партија ЛДПР, Владимир Жириновски, добро познат по своите популистички ставови и конфронтирачки политички стил, обвини дека Америка е во тешка состојба.


Според него, САД веќе презеле низа чекори на патот на самораспаѓање, слично на она што се случи во поранешниот СССР – супер-држава која броеше 15 републики и беше дом на низа етнички групи.

„Ние во Советскиот Сојуз 70 години ги храневме националните рабови на земјата на сметка на Русите“ , рече тој во жесток говор против мултикултурализмот. „И во 1991 година, кога направија врева и почнаа да викаат дека го напуштаат СССР, Русите не излегоа да ја бранат земјата, едноставно затоа што не разбраа дека тоа е нивна земја“.

Според 75-годишниот политички ветеран, скоро идентично сценарио сега се одвива во САД. „Таму нема национални рабови, но има Афроамериканци, Мексиканци, не-белци воопшто, кои веќе ја диктираат својата волја, а на белците сè повеќе им се забранува да зборуваат за своите права, за нивната култура, за нивната историја“.

Жириновски продолжи да изјавува дека за десет години, белите луѓе ќе станат малцинство и ќе бидат евакуирани во блиската Канада, како и во Австралија и други делови од светот. „Тие дури може да побараат од нас да населиме неколку милиони луѓе некаде во Сибир“ , шпекулираше тој.

Анкетите покажуваат дека лидерот на партијата ЛДПР е по извесна дистанца најпопуларната политичка фигура во Русија, надвор од владата.

Политичарот предвиде дека Америка ќе падне затоа што новото мнозинство… нема да може да го одржи истото високо ниво на технолошки развој, економија, живот, демократија и така натаму. Сепак, многу научници истакнаа дека САД отсекогаш биле мултикултурна нација од моментот на нејзиното основање, додека активистите за граѓански права тврдат дека земјата има должност кон потомците на киднапираните од Африка и принудени на ропство преку океанот.

Сибир зафаќа речиси 10 милиони квадратни километри од територијата што и припаѓа на најголемата земја во светот, но е ретко населена. Додека повеќето од неговите жители се Руси, по што следат Украинците, Татарите и другите националности од поранешниот Советски Сојуз, има околу 40 домородни етнички групи во Сибир, Далечниот Исток и Арктикот.

Во 2015 година Жириновски предложи повторно населување на огромниот регион со испраќање на луѓе осудени за ситни злосторства во затворските населби во Сибир. „Имаме големи широки простори таму. Луѓето одеа таму, работеа таму и ги носеа со себе и нивните семејства. Сето ова е за општо добро, за развој на новите територии“ , предложи политичарот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони…

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини…

САД ќе обезбеди 40 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ помош…

Американскиот Сенат денеска гласа за одобрување на…

САД го уништија своето последно хемиско оружје

Соединетите Американски Држави ја уништија и последната ракета…