Објавено на:

The Hill: Тактиката на Русија е недостижна за САД, неочекувано им дојдоа “на гости” во Никарагва

t

Стратегијата на Русија во односите со Никарагва беше изненадување за САД, пишува Стивен Бланк во напис за The Hill.


Минатата недела, латиноамериканскиот претседател Даниел Ортега дозволи привремено присуство на странски воен персонал во земјата за хуманитарни цели. Заедно со Венецуела, Хондурас, Гватемала, Куба, Доминиканската Република, Мексико, Ел Салвадор и САД, таква дозвола доби и Русија. Зборуваме не само за копнени трупи, туку и за воени бродови и авиони.

„Ова би можело да биде прво значајно појавување на руски трупи во Централна Америка. Тоа ќе послужи како основа за посилно руско воено присуство во Никарагва и надвор од таа земја“, пишува Бланк.

Според неговото мислење, Вашингтон веројатно нема да испрати своја војска во регионот, но Русија, Куба и Венецуела најверојатно ќе ја искористат оваа можност. И ако руски бродови се појават во Никарагва, тогаш во иднина страните можат да се договорат за распоредување на флотата на трајна основа, а тоа може да доведе до тоа Москва да добие поморски бази во Централна Америка.


Дополнително, Русија се придржува до универзална тактика: воспоставува економски и воени врски со земјите во развој, а со тоа стекнува влијание во странство, а тоа беше изненадување за САД, смета новинарот.


„Русија можеше да ја развие оваа стратегија, и покрај нејзините економски ограничувања, бидејќи Америка не обрнуваше доволно внимание на настаните во овие земји“, е сигурен авторот.
Излезот тој го гледа во преиспитувањето на Вашингтон за пристапот кон земјите од Латинска Америка со кои не е можно да се најде заеднички јазик, бидејќи овие држави стануваат сè поважни во борбата на големите сили.

Самитот на Америка заврши минатата недела. Ова е состанок на шефовите на држави и влади на американскиот континент, кој се одржува на секои неколку години. Оваа година форумот се одржа во Лос Анџелес. Меѓутоа, таму не беа поканети делегациите на Куба, Никарагва и Венецуела, поради што лидерите на некои држави, особено на Мексико, одбија да учествуваат на самитот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…