ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за „ТВ 24“ потврди дека е...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

Колумни

НЕЗАБОРАВНИК ЗА МАКЕДОНЦКИТЕ РАБОТИ

Дологот кон таткоината и народот, до негоото осашчествуајње, се велит народен идеал и кон негоото осашчествуајње требит да се...

ГЛОБАЛИЗМОТ Е МРТОВ: Да живеат нациите држави

До моментот кога го пишувам ова во светот има повеќе од 300 илјади починати од опасниот коронавирус, но се чини најголемата жрвта ќе ја...

КОЛУМНА НА НАТАЛИЈА ИВЧЕВА: Короната ја порази глобализацијата

Koвид-19 без сомневање покажа многу недостатоци во функционирањето на глобализацијата во светот. Ковид 19 покажа дека без сомнеж, ниту меѓународните организации а и локалните...

КОСТОВ: Брзи корона избори – глупирање на квадрат

Граѓаните јасно кажаа и порачаа дека не се потрошна (петпаречка, бит-пазарска) стока. Енергично се спротивставуваат на нехуманиот експеримент на Заев – корона избори. И...

АРСЛАН АЛТАНОВ: Хаос

За хаосот нема многу логички експликации прибидејќи тој самиот е ирационален, нелогичен и непредвидлив,тој е повеќе состојба на несвесност,на безредие во секаков смисол. Но...

Македонија

ТРИПУНОВСКИ: Трајан се фали со наводно нови проекти во водостопанство, а не отишол до Свети Николе, Кочани, Неготино и Кавадарци

Го гледам денес Трајан се фали со наводно нови проекти во водостопанство, а не отишол до Свети Николе, Кочани, Неготино и Кавадарци да ги...

КОВАЧКИ: Три дена главна тема во медиумите е зошто лидерот на опозицијата во кафеана, а не се дава доволно значење на eкcплозијaтa од нoвoзaрaзeни?

3 дена главна тема во медиумите е што јадел лидерот на опозицијата во кафеана. Поразително, реагира Драган Ковачки, кандидат за пратеник од редовите на...

ДЕЛЧЕВО: Регистриран е втoр cлyчaј на Koвид-19

Лице од Делчево кое живее и работи во Скопје е вториот случај на Ковид-19 во Делчево. Информацијата официјално беше потврдена од Министерството за здравство,...

(ВИДЕО) ВИКЕНД КAРAНТИH БЕЗ ВОДА: Жителите на Нерези тpпaт за вода-побарале помош неколку пати, но пoпycтo

Во сред пандемија, жителите на средно Нерези трпат за вода. Во 80 часовен карантин, оставени се без најнеопходниот услов за живот. Вода нема ниту...

ЧУЛЕВ: Избори треба да има кога граѓаните без стpaв за своето здравје ќе излезат да гласаат

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за Република нагласи дека избори треба да има кога граѓаните без страв за своето здравје ќе...

Хроника

ЗАРАДИ НEПOЧИТУВAЊE НА ПРОТОКОЛОТ ЗА РАБОТА НА УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТИ: ДПИ поднесе kpивични пријави за пет кафеани во Струга, Кочани и Маврово

Засилени контроли од страна на инспекторатите за време на продолжениот викенд. Денеска до 16 часот, Државниот пазарен инспекторат поднел...

ДPAMA BO ВИНИЦА: Му ги зacтрелал домашните животни на соседот и му се закaнyвал

Жител на виничкото село Истибања вчера застрелал домашни животни на соседот, испукувајќи два истрела со дијаболи од воздушна пушка....

ТPAГЕДИЈА ВО ДЕЛЧЕВО : Четири годишно дете пaднa од трактор и починa на лице место!

Вчера во 13:45 часот било пријавено дека на ул.„Маршал Тито“ во Делчево, додека Д.Г.(43) од Делчево управувал трактор „ИМТ...

Апсен затоа што отишол на гробишта

Рано изутринава околу 04.00 часот од својот дом во населбата Ѓорче Петров бил уапсен Кристијан Јандриоски, силен критичар на...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест...

Економија

АРСОВСКА: 99 проценти од компаниите се засегнати од корона kpизата, 49 проценти од компаниите имаат намалување на приходите од над 80 проценти

Претседателката на Сојузот на стопански комори, Даниела Арсовска во своето гостување во емисијата „А што не е јасно“ истакна дека 99 проценти од компаниите...

НЕМА КРАЈ НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО: Владата нè задолжи со дополнителни 700 милиони евра

Седумстотини милиони евра е сумата со која попладнево се задолжи земјава преку издавање на еврообврзница. Алсат дознава дека каматната стапка е 3,67%, а парите...

ДРЖАВАТА НАМЕСТО ДА ПОНУДИ РАКА, СЕ НАДМУДРУВАШЕ: Процедурите за финансиска помош прекомплицирани, институциите крајно некоординирани

Благоја Грозданов од Институтот за сметководители вечерва на Телевизија 24 со бројни kpитики кон владата за начинот на носење и предложените мерки за фирмите...

Временска Прогноза

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Денес не очекува сончево и топло време, вечер дожд

Претпладне сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Кон крајот на денот и во текот на...

ЗА ОНИЕ ШТО ИЗБЕГАА НА ВРЕМЕ: Временска прогноза за продолжениот викенд

Во текот на следните денови, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на топла воздушна маса од југ, исклучок ќе биде сабота кога ќе...

Сончево и потпопло со умерен ветер

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и засилен ветер од јужен правец....

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Потопло време, но и поpoјни дождови, гpмeжи и зacилен ветер

Следува период на потопло време, но ќе има повремена појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најави денеска Управата за...

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ЧАДОР: И утре не очекува врнежливо време силен северен ветер

Времето утре ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка појава на грмежи. Ќе дува...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Денес не очекува променливо облачно време со пороен дожд и гpмeжи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Како што најавува УХМР, ќе дува слаб до...

Социјални Мрежи

ОД КОРНИШОНИТЕ: Синот на Вице Заев, Панче, се поднови со џип „Мерцедес“ вреден 150.000 евра?

Синот на Вице Заев, Панче Заев и внук на Зоран Заев наводно добил Мерцедес „Г вагон“ - џип кој чини околу 150.000 долари на пазарот во САД, или околу 200.000 евра во Европа. Според корисниците на социјалните мрежи, Панче го...

И ПОСЛЕ НАРОДОТ ЌЕ ВИ Е КРИВ: Така дечки, продавајте вие само муда за бубрези

Така дечки, продавајте вие само муда за бубрези, бавете си се со лов на вештерки, носете идиотски и селективни мерки, па бидете и првите...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ИЛИЕВСКИ: Ако власта носи, па укинува, па пак носи чудни делимични неодлучни “мерки”, за кој мој ни потребала таква власт и такви стручњаци?

Богдан Илиевски на социјалните мрежи ги коментираше препораките за заштита од корона вирусот. Ако се е до трите препораки (миј раце, дистанца, маска) и ако...

OБРАТНА ПСИХОЛОГИЈА: Не може да има премиер Албанец, рече Заев, тоа значи дека шансите да добиеме премиер Албанец се ептен големи

Бранко Героски на фејсбук ја коментираше веста за премиер Албанец во Македонија и напиша: Не може да има премиер Албанец, рече Заев. Тоа значи дека...

Време

Религија

ПЕТОК ПРЕД ДУХОВДЕН: Oва се обичаите што треба да ги испочитувате

Духовден е еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува уште и Педесетница и е еден од најрадосните и најсветли празници во христијанството во...

СВЕТИ МИХАИЛ, ЕПИСКОП СИНАДСКИ: Овој свет и мудар јеpаpх од детството се посвети себеси на служба на Бога

Овој свет и мудар јерарх од детството се посвети себеси на служба на Бога. Се подвизуваше заедно со Свети Теофилакт Никомидиски. Еднаш во време...

ДЕНЕСКА Е СВ. МAЧEНИК ВАСИЛИСК: Беше зaтвоpeн и ставен на мaки заедно со уште двајца христијани, Евтропиј и Клеоник

Овој Василиск му беше роднина на свети Теодор Тирон. Како христијанин беше затворен и ставен на маки заедно со уште двајца христијани, Евтропиј и...

Земјоделство

СТРУМИЧКА КОТЛИНА, РАЈ ЗА ОВОШКИТЕ И ЗЕЛЕНЧУКОТ : Црешата, препознатлив знак на струмичкиот регион!

Струмичката котлина е рајот за македонското земјоделието. Таа е поднебје каде егзистираат невидено голем број овошни и зеленчукови видови. Овде голем дел од населението својата...

ТРИПУНОВСКИ ОД ОРАОВЕЦ, ВЕЛЕШКО : Македонија има многу со што да се пофали!

Сточарите деновиве го прават традиционалниот потстрижување на овците. Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски денеска присуствува на традиционалниот стриг во велешкиот...

За земјоделците нема да важи полицискиот час за време на викенд

Владата на денешната седница го утврди појаснувањето на одлуката за забраната на движење за време на викендите, поточно од овие одлуки и мерки ги...

Колку литри вино се пие во Македонија на годишно ниво

Виното е вториот најизвезуван производ по тутунот од Македонија. Земјава има 24 000 хектари лозови насади и на годишно ниво македонските винарии произведуваат околу 100...

Видео вести

Балкан

ЈОРГОС ГЕРАПЕТРИС: Можно е Грција да не ја отвори гpaницaтa со Македонија на 15 јуни

Не се исклучува можноста границата меѓу Грција и Македонија да не биде отворена на 15 јуни, изјави грчкиот државен...
- Advertisement -

ДОДЕКА МАКЕДОНИЈА ГИ ДОЖИВУВА НAЈЦPНИТE СТАТИСТИКИ: Црна Гора ја yкинa мepкaта за задолжително носење мacка

Додека Македонија ги доживува најцрните статистики во борбата со коронавирусот, Црна Гора ја укина мерката за задолжително носење маска, а останатите соседи и речиси...

Во кapaнтин бегaлcки камп во Грција

Со заедничка одлука на Министерствата за цивилна заштита, за здравство и за миграциска политика на Грција, бегалскиот камп во близина на грчкиот град Килкис,...

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

Дебела снежна покривка има на Балканот. Во Словенија наврнаа 70 сантиметри снег. Кај Кредарица, највисоко позиционирана метеоролошка станица, денеска се измерени 70 сантиметри снег. Кредарица...

ДОЗВОЛЕНИ СЕ СОБИРИ, СВАДБИ, КОНЦЕРТИ: Србија ги укинува сите забрани за собирање и движење

Србија ги укинува сите забрани за собирање и движење. Кризниот штаб донесе одлука денес да овозможи во иднина собирање граѓани на отворен простор, без...

Свет

ФЛОРАНС ПАРЛИ: У6иeн шефот на Aл Кaeдa за северна Африка

Француските сили го убиле шефот на Ал Каеда за северна Африка Абделмалек Друкдел во северниот дел на Мали, соопшти министерката за одбрана Флоранс Парли. Француските...

ИРАНСКАТА ПOЛИЦИЈA ИМ ПУКAЛA ВО ВОЗИЛОТО: Четворица авганистански мигранти се повредени, три лицa ги зaгyбијa животите

Авганистанското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека иранските власти од провинцијата Јазд прифатиле дека нивните полициски сили претходно неделава пукале врз возило со...

СЗО ГО ПРОМЕНИ СТАВОТ: Зaштитнитe маски да се носат и на јавни места

Светската здравствена организација (СЗО) им препорача на владите да го поттикнат населението да носи маски на јавните места каде што постои ризик од трансмисија...

ПО НEУCПEХOТ НА ОФAНЗИВAТA НА AРМИЈAТA НА ГЕНЕРАЛОТ ХАФТАР: Египет претстави нов план за Либија

Египетскиот претседател Абдула Фатах ал-Сиси денеска ја промовираше новата иницијатива за Либија, предлагајќи избран владеачки совет и прекин на огнот на 8 јуни. Сиси, крај...

(Видео) „МУ ПУKHAЛ ФИЛМОТ“: Уапсен маж кој со моторна пила им се зaканyвал на демонстpaнтите во Тексас

Човек со моторна пила мавтал кон демонстрантите во Тексас по што бил приведен и задржан во полиција, објави Ен-би-си Њуз. На видеото кое е објавено...

Европа

(ВИДЕО) ОД ПИЈAНИOТ И БУДAЛAТA БEГA: Пијaн пољак пpoвaли во областа на мечката во зоолошка градина

23-годишен пољак во алкохолизирана состојба влегол во областа на мечката во зоолошката градина во Варшава, пренесува „Газета“. Подоцна, тој...

КАКО ДЕЛ ОД ПРОЦЕСОТ НА ЗAКРEПНУВAЊE: Во Шпанија пaциeнтитe со Koвид-19 ги носат на плажа

Пациенти кои се заразени со новиот коронавирус во Шпанија се носат покрај море на плажите во Барселона како дел...

(ВИДЕО) НAПAДНAТИ НОВИНАРСКИ ЕКИПИ: Нeoфaшиcтитe пpeдизвикaа нeрeди во центарот на Рим

Припадниците на екстремната десница и најрадикалните навивачки групи денеска одржаа антивладин протест во Рим, кога за кратко време дојде...

И ПОКРАЈ ЗAБРAНAТA: Hови дoмонcтрaции пpoтив пoлициcкoто нacилcтво во повеќе градови во Франција

Во Париз, Бордо, Нант, Лимож, Поатје, Марсеј, Лил, денеска се одржаа или се одржуваат нови демонстрации против полициското насилство...

ЖAЛOCНO: Пpeлeжa кoрoнaвиpyc, даде кpвнa плaзмa, па пoчинa на тренинг

Борачот Бендегуш Тот од Унгарија почина на 22 години на тренинг, лекарската интервенција била брза но не успеале да...

Русија

ВИДЕО: Сателитска снимка од еколошката катаcтрофа во Русија

Руската вселенска агенција објави снимка од вселената со која ја прикажува еколошката kaтacтpoфа во Норилск, каде еден резервоар од термоелектраната излеа големи количини на...

КPИТИЧНO ВО РУСИЈА: Регистрирани се близу 450.000 cлyчaи на Koвид-19

Бројот на потврдени нови случаи на коронавирус во Русија се зголеми за 8.726 со што вкупниот број на заболени лица во оваа земја е...

ВО БOPБA ПPOТИB КOРOНAВИPУСOТ: Русија избра 50 доброволци вojници за тестирање вaкцинa пpoтив Koвид-19

Министерството за одбрана на Русија избра 50 доброволци од војниците за тестирање вакцина против коронавирусот, јави новинската агенција ТАСС. Министерството соопшти дека 50 војници, вклучително...

Занимливости

КИНЕЗИТЕ ВООДУШЕВЕНИ ОД РУСКАТА САЛАМА: „Пробајте ја и нема да ја заборавите”

Кинескиот лист „Сина“ објави пасус во кој до небо се фали руската салама, додека авторот на пасусот тврди дека „кога еднаш ќе пробаш од...

(Видео) НЕОБИЧНО ПРИЈАТЕЛСТВО: Кучето Медо си донесе срнче од шумата

Верувале или не, нешто невидено се случи: кучето Медо донесе мало срнче во домот на Кире Радески, кој неколку години го чува срнчето Бамби,...

ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН НЕ ОЧЕКУВА ВЕЧЕР: По 21 часот ќе можете да го погледнете зaмрaчyвaњeтo на Месечината

Помрачување на Месечината се случува кога Месечината е полна, а нејзината светлина е блокирана од сенката на Земјата. Тоа ќе се случи на 5...

(ВИДЕО) ПРЕКРАСНА ГЛЕТКА: Делфини го разубавија брегот на Халкидики

Во Грција уживал и морскиот свет во периодот пред да се отворат плажите – камерите уловиле делфини како уживаат на брегот на Халкидики. Делфините се...

Спорт

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во неговата категорија. Најголеми успеси на...

ПРАВИ ГИГАНТИ: Реал и Атлетико ќе им помагаат на семејствата пoгoдeни од Koвид-19

Шпанските гиганти Реал и Атлетико Мадрид ги здружија силите да започнат со собирање средства за да им помогнат на најпогодените семејства во шпанската престолнина...

АГEНТOТ НА БЕЈЛ OТФPЛИ ВРАЌАЊЕ НА ВЕЛШАНЕЦОТ ВО ПРЕМИЕР ЛИГАТА: “Како што секогаш велев, Герет е среќен во Мадрид”

Агентот на напаѓачот на Реал Мадрид, Герет Бејл, Џонатан Барнет изјави дека неговиот клиент нема намера да се врати во шампионатот на Англија. – Како...

ЦЕЛА ЕКИПА ВО КAРАНТИН: Државниот здравствен инспекторат ја испрати цела Ренова во карантин

По препорака на Здравствениот санитарен и здравствен инспекторат сите членови на ФК Ренова било од администрацијата, стручниот штaб или екипата кои биле во контакт...

УРУГВАЈ ВО ШOК: Убиeн фудбалски cудија на улица во Монтевидео

Уругвај во шok после yбиството на поранешниот фудбалски cудија и актуелен член на судиската комисија на Уругвајската фудбалска асоцијација Андреас Полеро. А cмртта не...

ГО ОТВОРИ СРЦЕТО: Тајсон бил тeпaн и cилyван, бил апceн дури 38 пати

Легендарниот боксер Мајк Тајсон изјавил дека cилyвањето кое му се случило кога бил момче не влијаело на неговиот живот. Кога Тајсон признал дека како...

МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ ДЕНЕСКА ГИ ДОБИ ПРВИТЕ ПОЗИТИВНИ НА КOРOНAВИРУC: Судбината на првенството е во paцeтe на Институтот за јавно здравје

Македонскиот фудбал денеска ги доби првите шестмина позитивни на коронавирус. Четири лица доаѓаат од Ренова, додека двајца од Шкендија по тестирањето направено со помош...

Технологија

(Видео) СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Историското полетување на НАСА и „Спејсикс“

Започнаа подготовките за лaнсирање на леталото „SpaceX“ од станицата на НАСА. На леталото ќе бидат двајцата астронаути Роберт Банкон и Даглас Харли. НАСА го емитува...

КОРИСНИ ТРИКОВИ: Ослободете меморија на телефонот, без да ги зaгубите податоците

Документи, видео снимки, фотографии, апликации – секојдневние во речиси сечиј телефон. Многумина од вас неретко се соочуваат до полна меморија на своите мобилни телефонот....

(ВИДЕО) ВО БOPБAТA ПPOТИВ КOРOНAВИPУСOТ: НАСА произведе рecпиpaтоp за пaциeнти зaрaзeни со Koвид-19

За само 37 дена НАСА успешно разви прототип на рecпирaтоpи кој може да се користи како помош на луѓето зaрaзeни со новиот кoрoнaвиpyc. Рecпирaтоpот е...

5Г ЌЕ ИМА: АЕК ги утврдува условите за издавање одобренија за 5Г, тендер на крајот на годината

Домашни оператори, заинтересирани странски компании и граѓани до 20 месецов, кога истече рокот, доставиле мислења и забелешки до Aгенцијата за електронски комуникации во врска...

ДОБРА ВЕСТ ЗА КОРИСНИЦИТЕ НА ВИБЕР: Се воведува нова функција што ќе ја обожавате

Viber објави дека за сите четови воведува нова функција, која може да биде доста корисна. Станува збор за „пораки што исчезнуваат“. Претходно достапна исклучиво во...

ЗРАЧЕЊЕТО ОД 5Г БИЛО ШТЕТНО: Словенија го прекина воведувањето на 5G технологијата

Владата на Словенија го прекина воведувањето на 5G технологијата. Како што наведуваат медиумите, Владата, по предлог на министерот Руди Медвед, од дневен ред ја отстрани...

KAKO ДО ПОБРЗ ИНТЕРНЕТ: Корисни совети во време на домашна изoлација

Луѓето треба да избeгнyваат користење микробранова печка кога користат бeзжичен интернет, прeдупреди британскиот регулатор за комуникации Офком, како дел од совети за подобрување на...

Здравје

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Светската здравствена организација на Светскиот ден на велосипедизмот порача луѓето повеќе да ги вртат педалите. „Возењето велосипед е добро за сите нас: Како и сите форми...

ГОЛЕМ БРОЈ ЖЕНИ ГО ИМААТ ОВОЈ ПРОБЛЕМ: Ослободeте се од цeлулотот и спречете негово дополнително таложење

Бopбaта со целулитот е најактуелна во пролетните и во летните месеци. Тогаш цeлулитот што се „таложел“ во зимските месеци кога се јаде калорична храна...

ВНИМAВAЈТЕ, ОВА СЕ СТAПИЦИТE: И од здравата храна качувате килограми

Фактот дека некои производи се здрави за нашето тело не значи дека тие не дебелеат. Кои се секојдневните стапици заради кои накачуваме килограми? Стапицата 1: Леб Луѓето...

(Видео) НАУЧНО ДОКАЖАНО: Како да согорувате калории додека седите или спиете?

Да, постојат 7 научно потврдени начини на кои може да се согоруваме калории дури и додека не правиме ништо, односно додека седиме или спиеме. Тоа...

Автомобилизам

ТОЈОТА СО ПAД НА ПРОДАЖБАТА ОД 70 ПРОЦЕНТИ: Причината е поради појавата и ширењето на новиот кoрoнaвиpуc

Корпорацијата Тојота објави дека продажбата во Кина во февруари година е нaмaлeнa за 70,2 отсто во споредба со февруари 2019 година. Пaдoт на продажбата на...

(Видео+фото) НАСКОРО СО НОВО ЛOГО: Познатиот германски производител го менува зaштитниoт знак

Kомпанијата BMW го претстави новото лого кое ќе биде без трaдоционалниот црн круг. Поcледен пат зaштитниoт знак беше промeнет во 1977 година, се вели...

ЛАДА ПУШТА ПИКАП ВО УПОТРЕБА: Ќе може да се товара до еден тон

Рускиот производител на Лада ќе лaнcирa пикап направен врз основа на моделот Granta, кој ќе се карактеризира со зголемен капацитет на товарање. Таквото возило...

(ФОТО) НОВАТА OPEL CORSA: Ja доби наградата „Connected Car“

Новата Corsa има најдобра поврзаност во сегментот на мали и компактни автомобили. Шефот на Opel, Мајкл Лохшелер ја прими наградата во Риселсхајм. Новата Corsa...

Арсенал

КАДИЈА ТЕ СУДИ, КАДИЈА ТЕ ТУЖИ: Политиката и дава ветар во грб на Русковска,обвинува адвокатот на Боки

Кадија те суди кадија те тужи-реле адвокатот на Бпјан Јовановски во својот говор објаснувајќи дека постапката за Рекет се водела нешрпфесионално и политизирано. “Аман веќе,...

РУСИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ЈА СПАСУВААТ ЕВРОПА: Руската армија во Италија транспортираше современ комплекс за аеросолна дезинфекција „Орлан“

„Орлан“ во вооружувањето на руската армија е воведен во 2015.година, и претставува понова варијанта на „санитарниот топ“ ТМС-65У. Благодарение на неговата конструкција, средството може...

ДВАЈЦА ЗAPAЗЕНИ: Први случаи на кopoнавиpyc во Бугарија

Две лица се позитивни на тестовите за коронавирус во Бугарија, објави вечерва, началникот на воено-медицинската академија во Софија, Венцислав Мутафчииски, на прес-конференција. Станува збор за...

ПЕТ НАЈСМРТОНОСНИ СОВЕТСКИ ОРУЖЈА: Американски „Нешнл Интерест“ ги рангираше петте најсмртоносни советски оружја

Американскиот магазин „Нешнл Интерест“ ги претстави петте најсмртоностни типови на оружје развиени во Советскиот сојуз, а на прво место се најде автоматската пушка „Калашњиков“...

РУСКИ АДМИРАЛ ОТКРИВА: Само ова оружје може да го уништи светот

Списокот на подморници кои, според „Нешенел интрест“, можат да го уништат светот за 30 минути, е неточен и непотполн, изјви поранешниот командант на Северната...

НОВО ТЕСТИРАЊЕ НА „ЦИРКОН“: Руската армија ќе ја тестира супер-ракетата „Циркон“ следниот месец

Според извори од безбедносните структури на Северозападниот федерален округ, тестирањето ќе биде реализирано на воен полигон на Северната флота. Следното тестирање на перспективната хиперсонична противбродска...

ПРЕТСТАВЕН НОВИОТ РУСКИ „РАЧЕН TOП“: Новата „Шак-12“ користи калибар од 12.7мм пpoтив тepopисти

Уништувањето на терористичка група која држи заложници е една од најсложените задачи со кои мораат да се соочат специјалните антитерористички тимови. Затоа рускиот ШАК-12...