December 8, 2021, 11:55 pm

Авганистанскиот отпop бара преговори за заедничка влада со Талибанците

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Лидерот на борците за отпор во авганистанската провинција Паншир, која не е под контрола на Талибанците, Ахмад Масуд, изјави дека е подготвен за преговори за новата влада на Авганистан.
„Подготвени сме да формираме инклузивна влада со Талибанците (терористичка организација забранета во Русија) преку политички преговори, но неприфатливо е да се формира авганистанска влада која се карактеризира со екстремизам“, изјави Масуд за Ашарк ал-Авсат.
Според него, отпорот одржува контакти со Талибанците.
Талибанските милитанти влегоа во Кабул на 15 август без борба и воспоставија целосна контрола над главниот град на Авганистан за неколку часа. Авганистанскиот претседател Ашраф Гани објави дека ја напушта земјата за да спречи крвопролевање. Потпретседателот на земјата, Амрула Салех, изјави дека во отсуство на шеф на државата, според уставот, тој станува вршител на должноста шеф на земјата, и повика на вооружен отпор кон Талибанците. Западните земји ги евакуираат своите граѓани и вработените во амбасадата.

Latest News

Британија започнува со план Б поради ширењето на сојот омикрон

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска објави дека го започнува таканаречениот план Б за Англија, кој, меѓу другото, вклучува упатства...

More Articles Like This